Posted on: 14 maja 2018 Posted by: Joanna Rózga Comments: 0

Mówić o ks. Kaczkowskim nie jest łatwo, i to mówić tak by nie popaść w jakąś skrajność widzenia tej postacie. Niełatwo było zebrać materiały do biografii,  jak wspomniał jej autor, dotrzeć do prawdziwego obrazu człowieka pełnego sprzeczności a jednocześnie urzekającego swoją autentycznością, intrygującego osobowością i uporem z jakim realizował swoje życie.

 

Udało się to gościom naszego klubu, Katarzynie Jabłońskiej autorce dwóch wywiadów rzeka z ks. Janem, oraz Przemysławowi Wilczyńskiemu, autorowi omawianej biografii „Życie pod prąd” i wcześniej już nagradzanego wywiadu w TP „ Sklepany przez Kościół. Kocham Kościół”.

Nasi rozmówcy  towarzyszyli życiu księdza Jana w ostatnich jego najtrudniejszych latach , poznawali ludzi  z jego życia, odkrywali koleje losu, które doprowadziły do tego kim był – wizjonerskim realizatorem wzorcowego hospicjum, wrażliwym  towarzyszem terminalnie chorych i umierających , pomostem miedzy życiem a śmiercią dla rodzin tracących najbliższych, jak i w końcu dla  samego siebie, sybarytą lubiącym przyjemności zwykłego życia oraz księdzem kochających kapłaństwo.

To wszystko wybrzmiało w naszej czwartkowej rozmowie dzięki naszym gościom i tym którzy na spotkanie przyszli i się w nie zaangażowali.

Całość rozmowy poniżej w video:

 

Nota o książce:

Co sprawiło, że wikary z niewielkiej miejscowości na Kaszubach stał się najbardziej rozpoznawalnym duchownym w kraju?

Kochała go cała Polska. Chętnie opowiadał o swoim życiu, walce z rakiem i założonym przez siebie hospicjum. Ale czy znaliśmy go naprawdę?

Przyjęcie do seminarium dzięki protekcji znanego polityka, rozpacz po przybyciu do Pucka, wpływanie na lokalne wybory, tęsknota za ojcostwem i skomplikowane relacje z „synkami” oraz kulisy konfliktu z arcybiskupem – to tylko kilka z mniej znanych faktów, które złożyły się na historię Jana Kaczkowskiego w równym stopniu, co rola „onkocelebryty”.

Tysiące godzin pracy. Setki przejechanych kilometrów. Stu kilkudziesięciu rozmówców. Zdobyte zaufanie rodziny. Niepublikowane dotąd fotografie. Przemysław Wilczyński stworzył obraz człowieka, który według księdza Adama Bonieckiego „uratował honor polskiego kapłaństwa”.

Przemysław Wilczyński – dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”. Autor głośnego wywiadu z księdzem Kaczkowskim Sklepany przez Kościół. Laureat Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Trzykrotny laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Współautor książki Broad Peak. Niebo i piekło opisującej kulisy tragicznej polskiej wyprawy z marca 2013 r.

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Liczba stron: 416
comments

Leave a Comment