Posted on: 9 listopada 2016 Posted by: Redakcja Comments: 0

Warszawski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie „Z szacunkiem i delikatnością, czyli jak? Katolik wobec homoseksualizmu”, które odbędzie się 17 listopada o godzinie 19:00, Państwomiasto, ul Andersa 29

„Dialog winien prowadzić albo do wzajemnego zrozumienia, a więc do wzajemnej tolerancji (wersja minimum), albo do znalezienia sposobu na współdziałanie mimo różnic, a więc kompromisu (wersja maksimum)”- powiedział Jerzy Sosnowski na debacie „Czy potrafmy rozmawiać mimo różnic” na Kongresie Kultury w Warszawie.

Jak rozumiemy tolerancję wobec osoby homoseksualnej i co może oznaczać poszukiwanie kompromisu?

Czy potrafimy rozmawiać o homoseksualizmie w duchu dialogu i jak postrzegamy ten dialog w Kościele?

Jak jest postrzegany taki dialog z perspektywy osób homoseksualnych?

Jak mają się przejawiać szacunek i delikatność wobec kogoś, komu z góry nakreślamy granice jego postępowania?

Na ile jesteśmy otwarci na wysłuchanie drugiego człowieka, na zrozumienie jego potrzeb i możliwości, dylematów i oczekiwań?

Jak rozumiemy i przyjmujemy nauczanie Kościoła w kwestii homoseksualizmu w świetle rozwoju myśli społecznej i wiedzy naukowej?

Jak pogodzić wybory człowieka z nauką o wolności i prymacie sumienia?

Ale na pewno oczekuję – szczególnie od Kościoła w Polsce – zdecydowanego pogłębienia myśli o wolności i prymacie sumienia – czyli czegoś, co stanowczym, ale niknącym głosem powiedział niegdyś o. Ludwik Wiśniewski.

….

I że mam prawo szukać swojej drogi w Kościele, który jest mi potrzebny do zbawienia i któremu jestem

potrzebny ja sam.

….

Proszę mi podpowiedzieć – czego ja mogę oczekiwać od Kościoła?…

Ja po prostu chciałbym w nim być. Brakuje mi bardzo tej wspólnoty.

Oczekuję zrozumienia, że droga, którą wybrałem, jest moją własną drogą. I że mam prawo nią iść i

jednocześnie być blisko Boga. I że wcale nie jestem w tym gorszy od innych wierzących.

Jaka jest nasza rola, ludzi wspólnoty Kościoła, w tych poszukiwaniach i wobec tych potrzeb?

Udział wezmą

O. Marek Blaza SJ- doktor nauk teologicznych. Wykłada teologię ekumeniczną i dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym, sekcja św. Andrzeja Boboli Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów z siedzibą w Krakowie. Autor licznych artykułów z dziedziny teologii i liturgii.

Cezary Gawryś – dziennikarz i publicysta. Ukończył filozofię na UW, teologię na UKSW, a także szkolenie z podstaw terapii systemowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. W latach 1972-1976 redaktor w tygodniku „Literatura”, od 1976 w redakcji miesięcznika „Więź”, 1995-2001 redaktor naczelny. Autor m.in. zbiorów reportaży Ścieżki ocalenia, Ten Trzeci, współautor (z Katarzyną Jabłońską) książek: Męska rozmowa. Chrześcijanie a homoseksualizm, Wyzywająca miłość oraz Między konfesjonałem a kozetką.

Jacek Rudziński – z wykształcenia teolog i psycholog, z zawodu pracownik korporacji, z zamiłowania nałogowy taternik i równie nałogowy czytelnik. Założyciel Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie.

 

Poprowadzi:

Maria Rogaczewska- doktor socjologii, asystent naukowy w Instytucie Studiów Społecznych UW, członkini zespołu Centrum Wyzwań Społecznych ISS UW. Specjalizuje się w badaniach dotyczących roli Kościoła i religii w sferze publicznej, a także w badaniach przeznaczonych dla instytucji polityki społecznej i trzeciego sektora w Polsce. Współtworzyła wiele projektów (m.in. Kongres Obywatelski w Polsce, Projekt Społeczny 2012, członkini redakcji „Więzi”, Zespołu Laboratorium „Więzi” i stowarzyszenia Amicta Sole

comments

Leave a Comment