Wyjątkowa wystawa ikon w Piwnicy Powszechnej

Blisko 30 ikon mogliśmy podziwiać na poplenerowej wystawie, która odbyła się w niedzielę, 11 września w Piwnicy Powszechnej. Dzieła były efektem prac twórców ikon z Polski i Ukrainy, którzy spotkali się na wspólnym plenerze pod Krakowem.

Plener “Modlitwa za Ukrainę – Oblicza Światła” odbył się w Łuczanowicach między 1 a 11 września. Wzięły w nim udział malarki ikon z Ukrainy: Inna Kuzmynska z Odessy, Tamara Kolesnyk z miasta Ilince k/Winnicy oraz Anna Horditsa z  Iwano-Frankowska. Mąż Anny, Dmytro Hordtsa nie dostał zezwolenia na opuszczenie Ukrainy, ale zrobił i przysłał swoje prace. Z polskiej strony uczestnikiem był Mateusz Środoń z Warszawy. Ponadto plener odwiedził i przekazał prace Michał Płoski z Kielc, a ciągle pracuje nad swoim dziełem Hanna Dąbrowska z Warszawy. W spotkaniach towarzyszących plenerowi brała udział Anastazja Zelikina, związana z “Piwnicą Powszechną” malarka ikon z Odessy. Ze względów osobistych nie mogła jednak wziąć udziału w plenerze.Plener został  zorganizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Fundację Dobry Grunt we współpracy z Piwnicą Powszechną.
Prace powstałe na plenerze zostały pokazane w niedzielę, 11 września po mszach świętych o 8.00 i 11.00 w salonie Dworu w Łuczanowicach, a o 16.30 w Piwnicy Powszechnej. Planujemy kolejne wystawy, a ostatecznym celem jest aukcja prac. Dochód będzie przeznaczony na organizację wakacji dla dzieci z Ukrainy, których rodzice zginęli, lub zostali ranni w działaniach wojennych.
Więcej zdjęć z wystawy tutaj.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!