Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wspólne czytanie: Pytanie glinianego garnka, cz. V

17 maja, 18:00 - 19:45

“Dlaczego tyle śmierci? Ludzkiego cierpienia? Dlaczego zło? Dlaczego Bóg dopuszcza to wszystko? Gdzie On w ogóle jest? – są to pytania obecne od początku chrześcijaństwa, ale wracają ze wzmożoną siłą za każdym razem, gdy w polu widzenia pojawia się jakiś kataklizm lub widmo cierpienia.

Pytania typu »dlaczego?« jakoś zawsze były obecne, jeżeli nie jawnie, to przynajmniej ukryte w podtekście, ale zastanawiałem się także, czego nas wojna może nauczyć. Bo że jest lekcją – bolesną! – nie ulega wątpliwości.

Ten zbiorek rozważań jest objętościowo niewielki. Nie czekałem, aż uzbiera się ich więcej. Chciałem, by jak najprędzej trafiły do rąk czytelników. Człowiek ma silny instynkt samozachowawczy: nawet krytyczne sytuacje, gdy są rozciągnięte w czasie, stają się rutyną. Dlatego moimi przemyśleniami, podejmowanymi »na gorąco«, pragnę podzielić się z czytelnikami, dopóki mogą je przyjąć również »na gorąco«”.

Tymi słowami swoją najnowszą książkę “Pytanie glinianego garnka. Kazania krótkie o wojnie i pokoju” zapowiada ks. prof. Michał Heller. Ten zbiór homilii spisywanych w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie i wygłaszanych w tym czasie w jednym z tarnowskich kościołów postanowiliśmy w Klubie “TP” we Wrocławiu obrać za naszą wspólną lekturę. Zaplanowaliśmy sześć spotkań. Na każdym z nich porozmawiamy o kolejnych dwóch tekstach:

17 stycznia – Pytanie glinianego garnka & Arytmetyka Dobra;
17 lutego – Wojna zimna i wojna gorąca & Kryzys i nadzieja;
17 marca – Znak zwycięstwa & “A Ja wam powiadam…”;
17 kwietnia – Tworzenie sensu & Jak Bóg widzi historię?;
17 maja – Zbrodnie Kaina & Liczba zabitych;
17 czerwca – Na kamiennych tablicach & Bestie i bohaterowie.

Każde ze spotkań w cyklu rozpoczynamy o godz. 18. w Tajnych Kompletach (spotkanie czerwcowe prawdopodobnie odbędzie się w innej lokalizacji). Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły

Data:
17 maja
Godzina:
18:00 - 19:45
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Tajne Komplety
ul. Przejście Garncarskie 2
Wrocław,
+ Google Map