Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wielokulturowa tożsamość Gdańska i gdańszczan

5 czerwca, 18:00 - 20:00

Od pierwszej wzmianki o Gdańsku minęły już 1043 lata. Historia naszego miasta jest bogata i burzliwa. Wpływ na jego rozwój miało z pewnością położenie, bardzo atrakcyjne ze względów gospodarczych, ekonomicznych, politycznych czy kulturalnych. Wielu ludzi z całej niemal Europy do niego przybywało, wielu władców chciało zdobyć w nim władzę. Nie było to miasto jednorodne narodowościowo, wyznaniowo. Jakie więc było, jakie jest dziś? Jaka była i jest tożsamość Gdańska i gdańszczan? Jak w tej różnorodności się odnajdują? O tym m.in. chcemy porozmawiać z naszymi gośćmi, znawcami historii naszego miasta. Zaprosiliśmy do tej rozmowy dr. Jana Daniluka i dr. Kacpra Dziekana. Rozmowę z naszymi gośćmi przeprowadzi Michał Ślubowski.

Zapraszamy w poniedziałek, 5.06.2023 o godz. 18 do Oliwskiego Ratusza Kultury.

Współorganizatorami spotkania są: Fundacja Samorządność im. Lecha Bądkowskiego, Fundacja Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury.

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gdańsk.

Dr Jan Daniluk – historyk, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim ( Zakład Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Bałtyckiego). Historią zawodowo zajmuje się 15 lat. Wcześniej pracował m.in. w Hevelianum, Muzeum Sopotu i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykładowca na studiach podyplomowych Gedanistyki. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu ( XIX w.) . Zajmuje się także historią II wojny światowej oraz okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszy Niemieckiej. Autor książek „Dwudziestolecie pomiędzy”, „Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku ( 1920 – 1939 )” z 2022 r., „Miasta skoszarowane”, „Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” z 2019 r. Strona domowa: www.jandaniluk.pl.

dr Kacper Dziekan – absolwent historii oraz wschodoznawstwa na UAM, koordynator projektów międzynarodowych w Europejskim Centrum Solidarności oraz współtwórca Portu Kultur – wielowymiarowej instytucji kultury w Mariupolu (w zawieszaniu od 24 lutego 2022 r.). Stypendysta programu Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 2019/202 oraz Landecker Democracy Fellowship 2021/22, zaangażowany w projekty edukacyjne, kulturalne, społeczne, historyczne i obywatelskie, zwłaszcza dotyczące krajów poradzieckich i ogólnie Europy Środkowo-Wschodniej. Publikował w Nowej Europie Wschodniej, New Eastern Europe, Tygodniku Powszechnym oraz Forum Dialogu.

Michał Ślubowski – Absolwent Wydziału Historycznego UG, przewodnik po Górze Gradowej i Oliwie. Twórca strony Gedanarium, poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców, twórca podcastu „Historia Gdańska dla każdego” oraz wspólnie z żoną Alicją podkastu „Makabreski”. Otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego, współpracuje z wieloma instytucjami kultury w mieście. Na co dzień można go spotkać w Hevelianum. Mieszka z żoną Alicją i psem Luckiem w dzielnicy Strzyża

 

Szczegóły

Data:
5 czerwca
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Klub “TP” Trójmiasto
Email
trojmiasto@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator