Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szczepienie przeciw COVID-19 – medycyna i etyka

29 stycznia 2021, 19:00 - 21:00

Ostatni rok zmienił życie każdego z nas, jednostkowo i w wymiarze społecznym. Równocześnie pandemia COVID-19 uświadomiła nam wiele problemów, o których przez lata nie chcieliśmy wiedzieć: nierówności na poziomie różnych społeczeństw, wydolności systemu ochrony zdrowia i efektywności systemu edukacji, samotności i niezaopiekowania wobec ludzi starszych…
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore na całym świecie koronawirusem zakaziło się dotąd prawie 92 mln osób, a zmarło prawie 2 mln.
Równocześnie wiele ośrodków naukowo-badawczych intensywnie pracowało przez ten czas nad wynalezieniem szczepionki przeciw COVID-19. W niespełna rok od pojawienia się pandemii, w czasie znacznie krótszym niż przewidywano, pojawiła się pierwsza szczepionka, potem kolejne.

Według najnowszego sondażu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM, ze szczepionki chce skorzystać blisko 68 proc. Polaków. To o ok. 25% więcej niż jeszcze 2 miesiące temu. Ciągle jednak jest spora grupa osób, które tym szczepieniom mówią “nie”.
Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lublinie zaprasza na spotkanie, podczas którego spróbujemy odpowiedzieć na pytania i wątpliwości związane ze szczepieniem przeciw COVID-19.
W rozmowie udział wezmą:
Prof. Krzysztof Simon – wirusolog i hepatolog, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, członek Rady Medycznej doradzającej premierowi w zakresie walki z COVID-19. W grudniu ubiegłego roku otrzymał Medal 75-lecia misji Jana Karskiego za zaangażowanie w walkę z pandemią. W wydanym z tej okazji komunikacie napisano: “Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich. Jest to głos mocny, często wstrząsający, ale wnoszący w sytuację walki ze śmiertelnym wrogiem nie tylko wiedzę medyczną, ale również ład moralny”.
Ks. prof. Andrzej Szostek – marianin, filozof, etyk, profesor nauk humanistycznych, rektor KUL w latach 1998–2004, jeden z sygnatariuszy „Apelu 27 księży” dotyczącego kryzysu w polskim Kościele. W grudniu ubiegłego roku otrzymał Medal 75-lecia misji Jana Karskiego. Jak napisano w wydanym z tej okazji komunikacie: “W dzisiejszych trudnych czasach zwątpień w wartości i upadku autorytetów, ksiądz profesor w zrozumiały dla wszystkich sposób kontynuuje dzieło moralne swego nauczyciela i mistrza Jana Pawła II, dając nadzieję, że światło dobra i prawdy zawsze wyprowadza z mroku – mimo wszelkich przeciwności, opresji i nierzadko cierpienia”.
Serdecznie zapraszamy!
http://www.facebook.com/klubtygodnika/videos

Szczegóły

Data:
29 stycznia 2021
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,