Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przestrzeń Spotkania: Zrozumieć Franciszka

26 kwietnia, 20:30 - 22:30

Wojna w Ukrainie trwa już dwa miesiące. Strach, zniszczenie, cierpienie i śmierć, które z dnia na dzień stały się codziennością naszych Sąsiadów, do dziś nie spotkały się ze stanowczą reakcją papieża Franciszka i Watykanu.
W wielu z nas budzi to zdziwienie, niekiedy oburzenie. Postawę i niektóre wybory papieża krytykują publicyści i eksperci z różnych środowisk. Jednocześnie zdaje się, jak często u nas, słowa papieża są zniekształcane lub przytaczane w niepełny sposób.
Jaki zatem głos płynie z Watykanu? Czy faktycznie prorok staje się dyplomatą? Czy reakcja papieża jest inna niż w stosunku do innych spraw, a zwłaszcza konfliktów zbrojnych, których na świecie nie brakuje? A jeśli tak, to czy przypadkiem nie ocknęliśmy się dopiero, gdy wojna zbliżyła się niebezpiecznie do naszych granic? Bo może m.in. to właśnie miał na myśli papież wypowiadając, tak bardzo krytykowane dziś słowa, że „wszyscy jesteśmy winni”?
To niezamknięty zestaw pytań, które wielu z nas sobie zadaje. Postawimy je sobie wspólnie, po raz kolejny podczas najbliższej Przestrzeni Spotkania, która odbędzie się wyjątkowo w czwarty wtorek miesiąca, 26 kwietnia o godz. 20.30. Odpowiedzieć na nie pomogą nam dwaj eksperci: Sebastian Duda – teolog, filozof i publicysta, członek redakcji i laboratorium „Więzi” oraz Tomasz Maćkowiak, dziennikarz zajmujący się tematyką międzynarodową, zwłaszcza Europą Środkową, znawca m.in. Czech.