Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przestrzeń Spotkania: OPOWIEDZIEĆ WOJNĘ — (dez)informacje z frontu

5 kwietnia 2022, 20:30 - 22:30

Hiram Johnson, amerykański polityk, powiedział kiedyś, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Obserwując doniesienia z wojny w Ukrainie widzimy, jak ogromną rolę odgrywa propaganda i dezinformacja oraz jak zmienia się medialny przekaz. My zaś zmuszeni jestesmy nawigować pomiędzy doniesieniami z frontu, próbując odnaleźć się między prawdą, a tym, co za prawdę jedynie się podaje.
W Przestrzeni Spotkania pragniemy wspólnie zastanowić się nad funkcją mediów i dziennikarzy w dobie konfliktu oraz tym, jak my, odbiorcy, rozeznajemy w natłoku wojennych doniesień, by nie stać się ofiarą drugiej, niejako równolegle prowadzonej, wojny — wojny o narrację.
Naszym przewodnikiem stanie się Wojciech Cegielski, nauczyciel akademicki, a także dziennikarz, korespondent wojenny i zagraniczny Polskiego Radia. Redaktor Cegielski publikował w amerykańskim The Washington Post i izraelskim Ha-Arec, współpracuje także z polskimi mediami, gdzie specjalizuje się w tematyce bliskowschodniej. Jako korespondent Polskiego Radia śledził wydarzenia w Iraku, Jordanii, Pakistanie oraz Afganistanie, gdzie, z bazy w Ghazni, prowadził audycję pt. Operacja Foka, poświęconą polskim żołnierzom na tamtejszym froncie. Relacjonował, między innymi, arabską wiosnę, rewolucję w Egipcie, wojnę domową w Syrii; w lipcu 2014 był jedynym polskim dziennikarzem, który wjechał do Strefy Gazy i stamtąd opowiadał o wojnie Izraela z Hamasem. Przez wiele lat był specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia na czas wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, ukazywał także kulisy pomarańczowej rewolucji w Ukrainie, ogłoszenie niepodległości przez Kosowo, a także późniejsze wydarzenia na Bałkanach i konflikt zbrojny pomiędzy Gruzją i Rosją.
Relacjonował także pielgrzymki papieskie do Polski, Niemiec, Izraela, Czech i USA, śmierć i beatyfikację papieża Jana Pawła II, zakończenie pontyfikatu Benedykta XVI oraz konklawe w 2013 roku zakończone wyborem papieża Franciszka.