Nadchodzące wydarzenia

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Halina Winiarska – Kiszkis. Pro memoria

26 maja 2022, 18:00 - 20:00

Klub ” Tygodnika Powszechnego” w Trójmieście zaprasza na spotkanie/ wspomnienie  o ś.p. Halinie Winiarskiej, które odbędzie się 26.05 o godz. 18 w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Ks. Jan Twardowski napisał w jednym ze swoich wierszy: “…ludzie tak szybko odchodzą”. Za szybko odeszła, 16 kwietnia, wielka aktorka związana ze sceną w Gdańsku – Halina Winiarska – Kiszkis. Odczuwamy tę ogromną stratę. Chcemy Ją wspominać. Chcemy opowiedzieć o jej pracy w Teatrze Wybrzeże, o Jej rolach i o Jej zaangażowaniu w życie społeczne i polityczne naszego kraju. W ten sposób pragniemy wyrazić Jej nasz szacunek i podziękowanie.

Spotkanie poprowadzi ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych. Wspominać Halinę Winiarską – Kiszkis będą: Henryka Dobosz – Kinaszewska, dziennikarka, reżyserka, Elżbieta Goetel – aktorka, Władysław Zawistowski – poeta dramaturg, Aleksander Hall – historyk, polityk.

Spotkanie będzie też transmitowane na YouTube o godz. 18:15.

Link do transmisji:

https://youtu.be/Sme2w2IeLe4

Osobom, które będą oglądały transmisję, podajemy link do filmu poświęconego Halinie Winiarskiej – Kiszkis:

https://gdansk.tvp.pl/59893931/kwadrans-z-halina-winiarska

Spotkanie zostało przygotowane przez Klub “TP” z Trójmiasta, Fundację “Samorządność ” im. Lecha Bądkowskiego, Wspólnotę Gdańską, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku, Oliwskiego Ratusza Kultury.

Halina Winiarska – Kiszkis była absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1958 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Przez większość kariery związana była z gdańskim Teatrem Wybrzeże (1966-2003). Należała do najznakomitszych aktorek swojego pokolenia i stanowiła chlubę gdańskiego środowiska twórczego.

Poza pracą artystyczną angażowała się intensywnie w życie społeczne i polityczne. W czasie strajku w sierpniu 1980 roku razem z grupą aktorów występowała dla strajkujących stoczniowców w Sali BHP. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana (13.12.1981 – 19.01. 1982). Podczas mszy za Ojczyznę w gdańskich kościołach (1982–1988) brała udział w spektaklach: „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły i „Wieczernik” Ernesta Brylla. Strajki w sierpniu 1988 ponownie zmobilizowały ją do występów dla portowców i stoczniowców.

W 1986 roku weszła w skład Rady Prymasowskiej, świeckiego ciała doradczego powołanego przez Prymasa Józefa Glempa, a w 1989 roku została członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Gdańsku.

Wystąpiła w wielu przedstawieniach Teatru Wybrzeże zachwycając widzów swoim niepowtarzalnym głosem. Miała na koncie ponad 100 ról teatralnych, zasłynęła jako mistrzyni repertuaru klasycznego, m.in. w tytułowej roli w „Elektrze” Sofoklesa, królowej w „Królu Ryszardzie II” Shakespeare’a i wielu innych. Została zapamiętana, między innymi, w doskonałej rola Molly w „Ulissesie” wg Joyce’a, czy w „Matce” Witkacego.

Występowała też w Teatrze Telewizji.

Wykładała w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże, w gdańskim Biskupim Seminarium Duchownym i Liceum Jezuitów w Gdyni (1977–1985). Była członkinią SPATiF-ZASP (1961–1981), a także członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

Została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007) i Pomorską Nagrodą Artystyczną (2010). Była laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptun” (2012), a w 2020 roku nadano jej i jej mężowi, Jerzemu Kiszkisowi, tytuły Honorowych Obywateli Miasta Gdańska.

Details

Date:
26 maja 2022
Time:
18:00 - 20:00
Event Category:

Organizer

Klub “TP” Trójmiasto
Email
trojmiasto@klubtygodnika.pl
View Organizer Website