Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

O możliwościach ogona w Kościele

20 maja 2021, 20:00 - 22:00

W czasie naszego spotkania chcemy poruszyć kilka ważnych kwestii. Co grozi katolikowi, który „nie słucha” biskupa? Jeśli nie jest on dla niego żadnym autorytetem? Kontestuje jego wiedzę, decyzje? Czy stawia się wtedy poza wspólnotą? W Kongresie Katoliczek i Katolików ścierają się dwie opcje: ewolucji i podporządkowania / uznania hierarchiczności (czyli to jest nasz Kościół i nie damy się z niego wypchnąć biskupom, ale z powodu hierarchiczności musimy z nimi współpracować / podporządkować się, bo inaczej nie będzie Kościoła) oraz bardziej rewolucyjna – to jest nasz Kościół i mamy prawo żądać, żeby podstawowe pisma i tradycji były przestrzegane. A skoro biskupi ich nie przestrzegają, to nie bardzo nam po drodze. To dylematy znacznej części zatroskanych o polski Kościół.
Zapytamy naszego gościa, czy teologicznie jest akceptowalny Kościół obok Kościoła – w kontekście Kongresu KiK i KTP. Czy laikat musi się „nawrócić”, aby móc rozmawiać z hierarchią? Czy może zrobić coś swojego? Niektórzy (również teologowie) twierdzą, że takie ruchy skazane są na coś w rodzaju sekt i w historycznej perspektywie skazują się na marginalizację i wymarcie.
Rozmowę z naszym gościem, Józefem Majewskim, poprowadzi Krzysztof Olszewski.
Spotkanie odbędzie się 20.05 o godz. 19 na platform Teams. Link znajduje się poniżej.
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_NDc0NDY2ZDktNTlhZi00ODFlLTlkZWEtOTZkZjkxZWY1Mjlm%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2276aa8ad1-e550-49ff-9370-1bb671baabcd%22%2c%22Oid%22%3a%22f037caef-2694-4dd9-b6f7-196f65ad3dea%22%7d

Zapraszamy do dyskusji:)

Józef Majewski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, antropolog mediów, doktor habilitowany, teolog, kierownik Zakładu Dziennikarstwa i Mediów, członek Komitetu Naukowego Instytutu Analiz Społecznych i Dialogu „Laboratorium Więzi”, członek kolegium redakcyjnego kwartalnika „Więź”, tłumacz, publicysta, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak”. Autor, współautor, tłumacz i redaktor ponad 40 książek, w tym autor takich prac jak: „Błogosławić mnie będą”. Nowotestamentalny obraz Matki Pana według katolicko-luterańskiego dialogu w USA; Miłość ukrzyżowana. Nad teologią cierpienia Jana Pawła II; Spór o rozumienie Kościoła. Eklezjologiczne uwarunkowania i perspektywy wielkich debat teologicznych na przełomie XX i XXI wieku; Teologia na rozdrożach; Wstęp do teologii dogmatycznej; Religia – media – mitologia; Fuga przemijania. Słowo o eschatologii Jarosława Iwaszkiewicza; Wiara w trudnych czasach; Kanony śmierci. Słowo o chrystologii „Wariacji goldbergowskich” Jana Sebastiana Bacha; Religia – media – popkultura (razem z Martą Kokoszczyńską). Autor projektów, redaktor prowadzący i współautor Leksykonu wielkich teologów XX/XXI wieku (3 tomy) i podręcznika akademickiego Dogmatyka (6 tomów). Publikował na łamach takich czasopism jak: „Bliza”, „Diagonali”, „Gdański Rocznik Ewangelicki”, „Herder Korrespondenz”, „Horyzonty Wychowania”, „Karto-Teka Gdańska”, „Littera Antiqua”, „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”, „Przegląd Powszechny”, „Przegląd Religioznawczy”, „Salvatoris Mater”, „Sensus Historiae”, „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”, „Studia Paedagogica Ignatiana”, „Studia Theologica Varsaviensia”, „Theological Research”, „Twórczość”, „Universitas Gedanensis”, „W drodze”, „Więź”, „Znak”, „Życie Duchowe”. W przygotowaniu książka Krzyż Jezusa i ślepy Amor. Teologia instrumentalnych dzieł Jana Sebastiana Bacha (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria).

Szczegóły

Data:
20 maja 2021
Godzina:
20:00 - 22:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Online

Organizator

Klub “TP” Trójmiasto
Email
trojmiasto@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator