Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

O męskości we współczesnym świecie – kryzys czy zmiana?

19 października 2022, 18:30 - 20:30

Kobiety XXI wieku zmieniają się. W większości są świadome swoich potrzeb i praw. Nie muszą już być zależne od mężczyzn. Jak zatem w nowej rzeczywistości funkcjonują mężczyźni? Będziemy się zastanawiać nad tym, czy obserwujemy dzisiaj w naszej kulturze i życiu społecznym kryzys męskości czy tylko jego przemianę.

Co ciekawe, odwrotnością feminizmu jest maskulinizm. Maskuliniści uważają, że w społeczeństwie priorytetowo traktuje się kobiecy punkt widzenia oraz że mężczyźni są w nim traktowani nieuczciwie. Opowiadają się również za wzmocnieniem zachowań lub promowaniem atrybutów uznawanych za typowe dla mężczyzn i chłopców. Jaka zatem męskość jest potrzebna dzisiaj światu, współczesnej Polsce? Czego od mężczyzn oczekują kobiety, a czego mężczyźni od kobiet? Czy społeczeństwo patriarchalne dyskryminuje też mężczyzn? Jak orientacja seksualna determinuje męskość? Czy mężczyźni mają prawo do okazywania słabości, bezradności, niepewności? Jak dzisiaj wychowywać chłopców? Jaką rolę w wychowaniu odgrywają ojcowie, a jaką matki? Czy katolicyzm ma coś do zaoferowania mężczyznom?

O tym chcemy m.in. porozmawiać w czasie spotkania, którego gośćmi będą: dr hab. Anna Kłonkowska, socjolożka, psycholożka, filozofka, i dr hab. prof. Tomasz Tomasik, autor książki Wojna – męskość – literatura. Spotkanie z naszymi gośćmi przeprowadzi Agnieszka Tomasik.

Zapraszamy w środę, 19 października, o godz. 18:30 do Oliwskiego Ratusza Kultury.

Spotkanie będzie też transmitowane na kanale youtube i na facebooku

Link do spotkania:

https://youtu.be/cpMALpvLgkQ

dr hab. Anna Kłonkowska – profesorka w Instytucie Socjologii, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Badaczka wykształcona w dziedzinie nauk społecznych (socjologia, psychologia i filozofia). Autorka artykułów i książek z zakresu socjologii męskości oraz społecznych badań nad transpłciowością. Członkini zarządu American Men’s Studies Association oraz zespołu redakcyjnego czasopisma “Men and Masculinities”. Visiting Scholar w Center for the Study of Men and Masculinities na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku w latach 2013, 2016-17, 2019-20. Laureatka nagrody badawczej Chair in Transgender Studies Research Fellowship (University of Victoria) oraz międzynarodowych stypendiów i grantów badawczych: Senior Award Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (Stony Brook University, NY); Programu im. Bekkera NAWA (Stony Brook University, NY); Fundacji Kościuszkowskiej (Stony Brook University, NY); Bednarowski Trust (University of Aberdeen); DAAD (Albert-Ludwigs-Universität, Freiburg). Ambasadorka Programów Komisji Fulbrighta w Polsce.

dr hab. Tomasz Tomasik – prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, zajmuje się badaniem męskości w literaturze i kulturze, autor m.in. rozprawy Wojna – męskość – literatura (2013), a także książek o Januszu Stanisławie Pasierbie i Zbigniewie Herbercie.

dr Agnieszka Tomasik – pedagog specjalny, mediatorka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, koordynatorka innowacyjnego projektu doskonalenia nauczycieli „Kreatywna Pedagogika” w Gdańsku, konsultantka języka polskiego w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku i w Wyższej Szkole Bankowej w Gdyni. Autorka koncepcji kształcenia: „nauczanie empatyczne”, „lekcja jako spotkanie” i „szkoła NUR-ków”, opartej na demokratycznej współpracy nauczycieli, uczniów i rodziców. Uczestniczy w pracach grup tematycznych Pomorskiej Rady Oświatowej. Stały współpracownik czasopisma„Polonistyka”. Prowadzi bloga “Szkoła (okiem) dyrektora”.

Szczegóły

Data:
19 października 2022
Godzina:
18:30 - 20:30
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Klub “TP” Trójmiasto
Email
trojmiasto@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator