Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Młoda kobieta, młody mężczyzna mówią: Mamy prawo do…

2 czerwca 2021, 20:00 - 22:00

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej z października ubiegłego roku zmobilizowało rzesze młodych obywatelek i obywateli do wykrzyczenia głośnego sprzeciwu wobec działań władzy. Było to pierwsze od lat wydarzenie, które ściągnęło na uliczne protesty tak liczną reprezentację młodego pokolenia.
Dlaczego właśnie teraz, a nie wcześniej zdecydowali się zabrać głos? Czy mieliśmy do czynienia z jednorazowym przebudzeniem, czy może byliśmy w ostatnim czasie świadkami przełomu? Jakie argumenty i emocje pchają młodych ludzi do społecznej aktywności? Które kwestie uważają za najistotniejsze? Co w zastanej rzeczywistości najbardziej ich irytuje czy jest przyczyną największego rozczarowania, a co stanowi dla nich źródło satysfakcji czy dumy? Czy mamy do czynienia bardziej z walką o własne interesy czy z troską o dobro wspólne? Czy, a jeśli tak to gdzie, poszukują dziś autorytetów? Czy różnice pokoleniowe postrzegają jako źródło napięć? Czy Kościół instytucjonalny w obecnym kształcie jest dla młodych – w tym dla młodych wierzących – źródłem opresji, która mobilizuje ich do walki? Czy uważają, że zmiana społeczna, polityczna, przewartościowanie paradygmatów w ekonomii i wreszcie zmiana w Kościele jest w stanie dokonać się dzięki nim? Czy wierzą w utopie? A jeśli tak, co dla nich jest utopią, o którą chcą zawalczyć?
O to chcemy zapytać naszych młodych, zaangażowanych gości w czasie spotkania online, które odbędzie się w środę 2.06 o godz. 19.
Link do spotkania
www.facebook.com/klubtygodnika/videos.

Zapraszamy do wspólnej rozmowy.
Nasze zaproszenie przyjęli : Ula Grymula, Maja Pietrusiewicz, Marta Zdanowska i Stanisław Zakroczymski. Rozmowę poprowadzi Konrad Stanowicz.

Po spotkaniu prosilibyśmy o wypełnienie ankiety, która pomoże nam w podsumowaniu naszego przedsięwzięcia i przygotowaniu kolejnych debat.
link do ankiety:
https://forms.office.com/r/HG1b847uGr

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Konrad Stanowicz -politolog, założyciel i koordynator Klubu “TP” we Wrocławiu. Współtwórca inicjatywy Zupa na Wolności wspierającej osoby w kryzysie bezdomności. Pracuje w organizacji działającej na rzecz tworzenia nowych możliwości z zakresu kształcenia i aktywizacji społeczno-zawodowej studentów z niepełnosprawnościami. Sporadycznie zajmuje się działalności publicystyczną. Angażował się w protesty środowisk demokratycznych we Wrocławiu.

Ula Grymula– początkująca anarchistka, związana z Ruchem Światło-Życie i fundacją Wiara i Tęcza. Zaangażowana w wiele inicjatyw na rzecz realnych zmian w Kościele rzymskokatolickim w Polsce, współautorka Listu katoliczek przeciw wyrokowi TK, działaczka queerowa (LGBT+). Z wykształcenia (prawie) bioinformatyczka, z zawodu copywriterka, z pasji aktywistka, w wolnym czasie nerd.- absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UG na kierunku Kryminologia. Obecnie studentka IV roku Prawa na Wydziale Prawa i Administracji UG. Organizatorka Protestu „Zajmijcie się Pandemią”, zapoczątkowanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, delegalizującego kolejną przesłankę dopuszczalności przerywania ciąży. Założycielka Fundacji „Widzialne – Zmiana jest Kobietą”, działającej na rzecz zwiększania poczucia pewności siebie i świadomości kobiet. Członkini Amnesty International, Prezeska Koła Naukowego „Kultura na Prawo”, działającego na UG
Prywatnie feministka, miłośniczka praworządności, wolności słowa i poszanowania praw człowieka.

Maja Pietrusiewicz- absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Kryminologia. Obecnie studentka IV roku Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Organizatorka Protestu „Zajmijcie się Pandemią”, zapoczątkowanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, delegalizującego kolejną przesłankę dopuszczalności przerywania ciąży. Założycielka Fundacji „Widzialne – Zmiana jest Kobietą”, działającej na rzecz zwiększania poczucia pewności siebie i świadomości kobiet. Członkini Amnesty International, Prezeska Koła Naukowego „Kultura na Prawo”, działającego na Uniwersytecie Gdańskim. Prywatnie feministka, miłośniczka praworządności, wolności słowa i poszanowania praw człowieka.

Marta Zdanowska– redaktorka, feministka, aktywistka miejska. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim, członkinią Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz Klubu “TP”w Warszawie, Współpracuje z Magazynem Kontakt.

  Stanisław Zakroczymski– prawnik i historyk. Przygotowuje doktorat z prawa administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jest członkiem zarządu Instytutu Strategie 2050. Autor wywiadu-rzeki z prof. Adamem Strzemboszem (Więź, 2017) oraz współautor raportu „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo.” (Fundacja Batorego 2019). Był redaktorem naczelnym wydania internetowego „Magazynu Kontakt”. Autor publikacji naukowych, analitycznych i publicystycznych związanych w szczególności z tematyką prawną i ustrojową. Zaangażowany w liczne przedsięwzięcia związane z edukacją obywatelską i historyczną. Aktywnie brał udział w protestach w obronie praworządności – w 2017 i 2018 roku regularnie przemawiał na wiecach sprzeciwiających się tzw. “reformie sądownictwa”.

Szczegóły

Data:
2 czerwca 2021
Godzina:
20:00 - 22:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Online

Organizator

Klub “TP” Trójmiasto
Email
trojmiasto@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator