Jesteśmy między Dniem Matki, Dniem Dziecka i Dniem Ojca – świąt, które funkcjonują pokazując tradycyjny obraz rodziny, z przypisanymi rolami i określonymi potrzebami.
Jak rozumiemy rolę matki, rodzica, rodziny, gdy macierzyństwo, opieka, wychowanie, wykraczają poza tradycyjnie rozumiane ramy i trzeba sprostać dodatkowym wyzwaniom.
Są wśród nas rodziny niepełne, patchworkowe, zastępcze i z rodzicami tej samej płci. Co tworzy rodzinę i co buduje w niej więź; pokrewieństwo, poczucie odpowiedzialności czy poszukiwanie najgłębszego sensu życia i gen miłości. Macierzyństwo czy wychowywanie, potęga biologii czy potęga więzi, opieka czy odpowiedzialność.
Punktem wyjścia spotkanie będą dwa teksty Przemysława Wilczyńskiego: „Dziwne, że się dziwicie” – rozmowa z Beata Potocka z bieżącego wydania “Tygodnika Powszechnego” oraz „Domy złe” rozmowa z Anną Krawczak z wydania styczniowego.
Obie panie – matki w pieczy zastępczej i adopcyjne, będą naszymi gośćmi. W spotkaniu udział weźmie autor tekstów Przemysław Wilczyński.
Porozmawiamy o ustawianiu życiowych priorytetów, macierzyństwie będącym relacją z drugim potrzebującym człowiekiem, o zaskakującym zachwycie i zdziwieniu, że tak często tego zachwytu brakuje i o dochodzeniu do korzeni naszego człowieczeństwa – zdolności do miłości.
Czy istnieje trudna miłość, czy tylko trudy miłości.
Zapraszam do rozmowy w czwartek 17 czerwca godzina 20:00 na platformę zoom
ANNA KRAWCZAK jest matką czworga dzieci. Blisko związana z dwiema organizacjami: Stowarzyszeniem na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, którego była szefową, i z Koalicją na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Uniwersytetu Warszawskiego.
BEATA POTOCKA jest matką sześciu córek, przewodniczącą zarządu Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Autorka wydanej w 2020 r. przez Pomorską Fundację na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej książki „Ratujmy Świat”.
PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI jest dziennikarzem działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem – nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Trzykrotny laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Publicystyka”. Autor książki „Jan Kaczkowski. Życie pod prąd”, współautor książki „Broad Peak. Niebo i piekło” opisującej kulisy tragicznej polskiej wyprawy z marca 2013 r
Linki do tekstów