Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Konstytucyjna demokracja

22 września 2022, 17:00 - 19:00

Spotkanie Klubu “TP” z udziałem prof. Andrzeja Rzeplińskiego, byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, sędzi w stanie spoczynku odbędzie się w czwartek, 22 września o godz. 17. Miejscem spotkania jest jak zawsze Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, ul. Grodzka 3.

Demokracje mogą być różne, wiemy o tym doskonale z własnego polskiego doświadczenia. U schyłku lat 80 – tych satyryk Jacek Fedorowicz mówił o demokracji socjalistycznej, zaznaczając, że przymiotnik „socjalistyczna” jest przymiotnikiem niwelującym. Tym samym demokracja socjalistyczna jest zaprzeczeniem demokracji.

Demokracja jako system rządzenia domaga się dookreślenia. Ale w jaki sposób?

Jan Paweł II w encyklice Centesimus annus (1991 r.) pisał: „Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym, gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów, …. . Nie może zaś demokracja sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie. Autentyczna demokracja możliwa jest tylko w Państwie prawnym i w oparciu o poprawną koncepcję osoby ludzkiej. Wymaga ona (…) “podmiotowości” społeczeństwa, przez tworzenie struktur uczestnictwa oraz współodpowiedzialności.” Długi wywód na temat demokracji papież zakończył słowami: “Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm” (CA 46).

A o tym, jaka demokracja być powinna, będzie mówił prof. Andrzej RZEPLIŃSKI. Zapraszamy.

Szczegóły

Data:
22 września 2022
Godzina:
17:00 - 19:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, ul.Braci Gierymskich
ul. braci Gierymskich
Słupsk,

Organizator

Klub “TP” Słupsk