Nadchodzące wydarzenia

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Klub w podróży – klubowy wyjazd do Naumburga

22 kwietnia 2023, 12:00 - 17:00

Tym razem nasz klub nie odbędzie spotkania stacjonarnego. Wybieramy się bowiem do Naumburga. Zwiedzimy tam z przewodnikiem gotycką Katedrę  Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Naumburger Dom St. Peter und St. Paul).  To dawny kościół biskupi, siedziba istniejącego od 1024 biskupstwa. Po reformacji, kiedy to miasto przeszło na luteranizm, i po śmierci ostatniego biskupa w 1564, katedra stała się własnością parafii ewangelickiej. Pierwszym ewangelickim biskupem został w 1542 Nikolaus von Amsdorf, który był pierwszym luterańskim hierarchą w historii Rzeszy.

Katedra, której architektura łączy późny romanizm z wczesnym gotykiem, kryje wewnątrz cenny wystrój, m.in. Światowej klasy dzieła rzeźby gotyckiej – przypisywany Mistrzowi Naumburskiemu, zespół figur fundatorów najstarszej katedry (m.in. Ekkehard i Uta, Herman i Regelinda), Grupę Ukrzyżowania i cykl pasyjny, zdobiący przegrodę chórową, która  oddziela chór zachodni od korpusu nawowego.

W 2018 roku katedrę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spotkamy się w sobotę, 22 kwietnia o godzinie 12 na dworcu w Lipsku Hbf, przy informacji na pozimie peronów. Koszt: bilet kolejowy (tam i z powrotem ok. 12 euro) i 15 Euro koszty wstępu i oprowadzenie (oprowadzenie po niemiecku).

Details

Date:
22 kwietnia 2023
Time:
12:00 - 17:00
Event Category: