Klub TP Trójmiasto zaprasza na spotkanie online pt.”Idee Lecha Bądkowskiego dziś”, które odbędzie się w sobotę, 27.02, o godzinie 12 na webexie. Rok 2020 radni Gdańska ustanowili RokieBądkowskim Lecha Bądkowskiego w związku z setną rocznicą jego urodzin.Nasz Klub chce przyłączyć się do dyskusji o tej znaczącej dla Pomorza, Kaszub postaci. Lech Bądkowski był pisarzem, publicystą, działaczem społecznym. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu. Odegrał olbrzymią rolę w tworzeniu podstaw samorządności na Pomorzu jako autorytet dla działaczy demokratycznej i niepodległościowej opozycji w PRL, których wspierał radami i doświadczeniem. Do rozmowy o Lechu Bądkowskim, o aktualności jego idei prowadząca panel dyskusyjny, Maria Mrozińska, zaprosiła Sławinę Kosmulską, Aleksandra Halla i Andrzeja Buslera.
Czy idee, którymi kierował się Lech Bądkowski w społecznym działaniu, zostały już zapomniane? Czy w roku 2020 ogłoszonym rokiem Bądkowskiego udało się przybliżyć jego postać i dokonania? Jak ocenić stan funkcjonowania w życiu publicznym takich jego idei jak : polityka rozumiana jako imperatyw społecznej służby, samorządność, wolność słowa. Lechowi Bądkowskiemu, wyznawcy tych idei, przyszło działać w opresyjnym systemie. Czy jego doświadczenia mogą być przydatne dziś? Zaproszeni goście porozmawiają również o roli i znaczeniu regionalizmu. Czy służy on społecznej integracji czy rodzi obawy zwolenników centralizmu?
W czasie spotkania zachęcamy do udziału w dyskusji, do zadawania pytań gościom oraz dzielenia się własnymi przemyśleniami i wrażeniami.
Niżej znajduje się link do spotkania
Meeting link:
https://klubtygodnika.my.webex.com/klubtygodnika.my/j.php?MTID=me17b7b2a50ad835d57ebc7dbc747d525
Meeting number:
181 643 7140
Sławina Kosmulska – inżynier, córka Lecha Bądkowskiego, autorka książki “(Nie)znane życie figuranta Lecha Bądkowskiego”. W latach 80. i 90. działała w NSZZ „Solidarność” i w Gdańskim Komitecie Obywatelskim. Członkini Gdańskiego Komitetu Obywatelskiego, Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska i ZKC.
Polityk i historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Ruchu Młodej Polski, Od 1977 uczestniczył w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W 1989 brał udział w obradach plenarnych Okrągłego Stołu. Redagował do 1989 czasopisma podziemne. Współpracował z “Tygodnikiem Powszechnym. Minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, poseł na Sejm I i III kadencji.
Andrzej Busler- Prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Od 2020 roku, prezes Rady Partów Północnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego . Od 2020 roku prezes Kaszubskiego Forum Kultury, którego jest współtwórcą. Autor
przeszło tysiąca artykułów dotyczących historii, geografii, turystyki, etnografii Kaszub i szerzej Pomorza.
Maria Mrozińska- dziennikarka z ponad trzydziestoletnim stażem i wszechstronnym doświadczeniem (prasowym i telewizyjnym) i producentka filmów dokumentalnych. W latach 1980-81 publicystka “Samorządności”, niezależnej rubryki pod redakcyjnym kierownictwem Lecha Bądkowskiego na łamach “Dziennika Bałtyckiego”, a następnie tygodnika “Samorządność”, po wprowadzeniu stanu wojennego współpracownica pism “drugiego obiegu”. Współtwórczyni dwutygodnika diecezji gdańskiej “Gwiazda Morza”. Współtworzyła także “Tygodnik Gdański”.