Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańsk w oczach Stefana Chwina

14 września, 18:00 - 20:00

Na kolejne nasze spotkanie w ramach projektu “Nasze kulturowe tożsamości” zaprosiliśmy profesora Stefana Chwina, związanego z Gdańskiem wykładowcę, historyka literatury, pisarza, eseistę, grafika, autora książek,jak chociażby: „ Hanemann” , „ Panna Ferbelin” czy „Srebrzysko. Powieść dla dorosłych”, w których Gdańsk jest jednym ze znaczących bohaterów. O naszym mieście Stefan Chwin opowiada w różny sposób i z różnej perspektywy.

Rozmowa będzie dotyczyła między innymi spojrzenia na powojenny Gdańsk oczami nowych mieszkańców, kształtowania granic dziecięcego świata profesora Chwina w relacji do opowieści o miastach, które musieli opuścić jego rodzice (Warszawa i Wilno). Pojawi się też wątek oswajania nowej przestrzeni, napięcia między tym co przedwojenne/poniemieckie a powojenne/polskie – jak jeden porządek zastępował drugi? Co scalało tożsamość nowych mieszkańców i czy faktycznie w Gdańsku obecny jest “duch miejsca”, gwarant ciągłości między dawnym a współczesnym miastem? Skąd bierze się tęsknota obecnych mieszkańców za przedwojennym, nieistniejącym Gdańskiem? Czy Gdańsk rzeczywiście jest “miastem zbuntowanym”, czy tylko nim bywa? To tylko kilka wątków, które chcemy poruszyć w czasie spotkania z profesorem Chwinem. Rozmowę z naszym gościem poprowadzi pani Dorota Karaś, dziennikarka “Gazety Wyborczej”.

Zapraszamy w czwartek, 14 września o godz. 18 do Oliwskiego Ratusza Kultury.

Transmisja na kanale YT Fundacji Samorządność im. Lecha Bądkowskiego. Link poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=YmxU5QVu1I4&list=PLxUcLxeacftk0KMiZLWmmrfA7WSFNJTwP

Współorganizatorami spotkania są: Fundacja „Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego, Fundacja Wspólnota Gdańska i Oliwski Ratusz Kultury.

Projekt współfinansowany przez Miasto Gdańsk

Stefan Chwin urodził się w 1949 w Gdańsku; syn Wilnianina, ekonomisty, i Warszawianki, Aleksandry z domu Celińskiej, pielęgniarki, sanitariuszki AK w Powstaniu Warszawskim. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. W grudniu 1970 roku był świadkiem pacyfikacji Gdańska przez milicję i oddziały pancerne LWP. W maju 1971 zawarł związek małżeński. W 1973 z wyróżnieniem obronił na UG pracę magisterską (Gombrowicz i Forma Polska, napisaną pod kierunkiem prof. Marii Janion). W 1973 został zatrudniony w Instytucie Filologii Polskiej UG jako asystent stażysta. W latach osiemdziesiątych był członkiem zespołu redagującego serię wydawniczą Transgresje. W 1994 na podstawie rozprawy pt. Literatura i zdrada. Od Konrada Wallenroda do Małej Apokalipsy, wyróżnionej indywidualną nagrodą ministra za wybitne osiągnięcia naukowe, uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Postanowieniem z dnia 17 stycznia 2013 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski nadał Stefanowi Chwinowi tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.
Jako prozaik debiutował powieścią fantastyczną pt. Ludzie-skorpiony. Przygody Joachima El Toro na wyspach Archipelagu San Juan de la Cruz, ogłoszoną pod pseudonimem Max Lars i opatrzoną własnymi ilustracjami. Rozwijał twórczość literacką łącząc pisanie z pracą dydaktyczną i badawczą. Studia i artykuły ogłaszał w wielu periodykach literackich i naukowych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród: m.in. Nagrody im. Kościelskich, Paszportu „Polityki”, Nagrody im. A. Gryphiusa za najlepszą książkę Europy Środkowej, dotyczącą kwestii zbliżenia między narodami (Hanemann), Nagrody im. E. Brosta, Nagrody im. Lindego.
Opublikował powieści: Człowiek-litera. Przygody Aleksandra Umwelta podczas akcji specjalnej w górach Santa Cruz (Max Lars); Krótka historia pewnego żartu. (Sceny z Europy Środkowowschodniej); Hanemann; Esther; Złoty pelikan; Kartki z dziennika; Dziennik dla dorosłych; Żona prezydenta; Dolina Radości; Panna Ferbelin, Srebrzysko, Opowiadania dla Krystyny. Książki naukowe: Romantyczna przestrzeń wyobraźni; Literatura i zdrada; W serii Biblioteki Narodowej przygotował: A. Mickiewicz: Konrad Wallenrod. [Wstęp, oprac. tekstu i komentarz:]; Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni; Samobójstwo i „grzech istnienia”; Miłosz. Interpretacje i świadectwa; Miłosz. Gdańsk i okolice; Oddać życie za Polskę; Wolność pisana po Jałcie.

Dorota Karaś – dziennikarka “Gazety Wyborczej”, publikuje w “Dużym Formacie”, “Wysokich Obcasach”, “Przeglądzie Politycznym”. Mieszka w Gdańsku. Autorka książek „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” (wydawnictwo Oficyna Gdańska, 2013) i biografii „Cybulski. Podwójne salto” (Wydawnictwo Znak, 2016). Laureatka nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową w 2016 roku. Razem z Markiem Sterlingowem w 2020 opublikowała biografię “Walentynowicz. Anna szuka raju” (Wydawnictwo Znak), za którą otrzymała nagrodę czytelników w konkursie Grand Press – Reporterska Książka Roku. Laureatka nagrody specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego w Dziedzinie Kultury i Splendor Gedanensis.

Szczegóły

Data:
14 września
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Klub “TP” Trójmiasto
Email
trojmiasto@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator