Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Etyka solidarności dziś. Mini wykłady

10 lutego 2021, 21:00 - 23:00

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który będziemy realizować w ramach współpracy z Fundacja Konrada Adenauera.

Szersze omówienie projektu ukaże się na stronie klubowej, natomiast 10 lutego zapraszamy na spotkanie inaugurujące, w którym udział wezmą:

Zbigniew Nosowski – socjolog, teolog dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” działacz katolicki, współzałożyciel inicjatyw „Zranieni w Kościele”, Człowiek Roku Kościoła z tegorocznej nominacji „Tygodnika Powszechnego”.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – prawniczka, adwokatka, główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO, członkini Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Społeczna kandydatka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prof. Krystyna Skarżyńska – psycholog społeczna, prof. dr hab. Katedry Psychologii Społecznej i Osobowości Uniwersytetu SWPS oraz Pracowni Psychologii Politycznej w Instytucie Psychologii PAN, członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Autorka kilkunastu książek.

Zbigniew Nosowski, nawiązując do Tischnera mówić będzie o Solidarności sumień dziś?
„Według Tischnera kluczem do etyki solidarności jest solidarność sumień. Solidarność »nie potrzebuje wroga lub przeciwnika, aby się umacniać i rozwijać. Ona się zwraca do wszystkich, a nie przeciwko komukolwiek«. Czy możliwa jest podobna solidarność sumień dzisiaj – gdy nasze indywidualne sumienia stają się coraz bardziej od siebie odmienne”.

Krystyna Skarżyńska podejmie temat “Solidarność – wartość i szersza orientacja moralno-społeczna”. „Solidarność jest pojęciem, odwołującym się nie tylko do wartości, ale także do szeroko rozumianych orientacji i postaw społecznych. Jeżeli jest wartością, to jedna z wielu; w związku z tym może wchodzić w konflikty z innymi wartościami jednostek i grup. Zwykle kojarzona jest z pozytywnymi emocjami, zachowaniami i ocenami moralnymi. Jednak podstawy moralne solidarności mogą być rozmaite i nie wszystkie z nich – moim zdaniem – jednakowo dobrze służą realizacji solidarności w praktyce życia społecznego.”

Zuzanna Rudzińska – Bluszcz odniesie się do najbardziej aktualnej rzeczywistości mówiąc o Solidarności w pandemicznym świcie „O tym jak pandemia zmienia nasze podejście do praw obywatelskich”.

Spotkanie będzie dostępne na Facebook.com/klubtygodnika i klubtygodnika.pl/tv

Szczegóły

Data:
10 lutego 2021
Godzina:
21:00 - 23:00
Kategorie Wydarzenie:
,
Wydarzenie Tagi:
,