Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czytamy Turowicza: „Obojętność nasza powszednia” | online – ZOOM

28 czerwca 2021, 18:00 - 19:00

„Będę mówić o rzeczach dosyć banalnych, oczywistych, ale o rzeczach, które trzeba powtarzać, by zawsze były obecne w pamięci Polaków, Europejczyków czy po prostu ludzi” – tak Jerzy Turowicz rozpoczął swoje wystąpienie podczas sesji „Pamięć polska – pamięć żydowska“, która odbyła się w 1995 r. w Instytucie Francuskim w Krakowie. 50 lat po wojnie, po Zagładzie Turowicz mówi o antysemityzmie jako zjawisku, z którym trzeba walczyć, ponieważ zdążył się w tym czasie w Polsce i na świecie w zauważalnej skali odrodzić. A jak jest dziś? Czy potrafimy mówić o tych „banalnych i oczywistych rzeczach“ w sposób przekonujący, zwłaszcza do kolejnych pokoleń, które za chwilę nie będą miały już okazji do spotkania się w cztery oczy ze świadkami Zagłady?
Warsztaty | Marta Duch-Dyngosz (PL) | PL
Wstęp wolny | zapisy: https://bit.ly/2Tvwh7J
Limit miejsc: 20, decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizatorzy: Fundacja Jerzego Turowicza, Stowarzyszenie im. Jerzego Turowicza, Klub Przyjaciół Tygodnika Powszechnego w Krakowie
Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Kultury Żydowskiej / Jewish Culture Festival
—-
Reading Turowicz: “Our Everyday Indifference” | online – ZOOM
“I will speak of things which seem banal and obvious, but these are things that need to be constantly repeated, so they are forever present in the memory of Poles, Europeans, or, simply, people” – this is how Jerzy Turowicz began his speech during the conference titled “Polish Memory – Jewish Memory,” which took place in 1995 in the French Institute in Krakow. This was 50 years after the war, 50 years after the Shoah. Turowicz spoke of antisemitism as a phenomenon that we need to fight. It had already been revived on a visible scale both in Poland and around the world. How is it today? Can we speak about these “banal and obvious” things in a convincing manner, especially to younger generations who might not have the chance to meet witnesses of the Shoah face to face?
Workshop | Marta Duch-Dyngosz (PL) | PL
Free admission | Registration required: https://bit.ly/2Tvwh7J
Space is limited
Organized by: Jerzy Turowicz Foundation, Jerzy Turowicz Association, The Friends of “Tygodnik Powszechny” Club

Szczegóły

Data:
28 czerwca 2021
Godzina:
18:00 - 19:00
Kategoria Wydarzenie: