Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czy Polska potrzebuje Konkordatu? Blaski i cienie stosunków pomiędzy państwem a Kościołem katolickim

30 marca 2021, 20:00 - 22:00

Klub Tygodnika Powszechnego z Trójmiasta zaprasza na spotkanie  online, które odbędzie się 30 marca 2021 o godz. 19.00.
formuła on-line: www.facebook.com/klubtygodnika/videos.

Zaproszenie do rozmowy wokół aktualnie obowiązującego Konkordatu oraz na temat stosunków między państwem a Kościołem przyjęli: prof. Hanna Suchocka oraz o. Tomasz Dostatni OP. Poprowadzi je dr Tomasz Snarski.

Podczas spotkania chcielibyśmy poszukać odpowiedzi m.in. na wiele ważnych pytań dotyczących aktualnych relacji państwa i Kościoła, zwłaszcza w aspekcie uregulowań prawnych. Po co Polsce Konkordat? Czy postanowienia Konkordatu są znane i czy ma się świadomość ich znaczenia dla codziennego życia, np. ślubów konkordatowych, wolności religijnej? Czy obecne rozwiązania zabezpieczają przyjazny rozdział Kościoła i Państwa, a jeśli nie, to dlaczego tak się dzieje? Czy postanowienia konkordatu są przestrzegane? Czy kryzys Kościoła jest w jakiejś mierze związany ze szczególną pozycją instytucjonalną, prawną i polityczną? Czy potrzebne są zmiany w polskich relacjach państwo – Kościół, a jeśli tak, to w jakim kierunku?

Art. 5 Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską,
podpisanego 28 lipca 1993 roku
„Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi Katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego.”

Hanna Suchocka – polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, dyplomata. Prezes Rady Ministrów RP w latach 1992–1993. Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jedna z założycieli i liderów Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności, w latach 1997–2000 minister sprawiedliwości i prokurator generalny, w latach 2001–2013 ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim. Posłanka sejmów różnych kadencji, w latach 2015–2016 pierwsza wiceprzewodnicząca Komisji Weneckiej. Dama Orderu Orła Białego.

o. Tomasz Dostatni OP – ksiądz katolicki, dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Filozof i teolog, autor wielu programów telewizyjnych, przez wiele lat mieszkał w Czechach. Honorowy członek Stowarzyszenia Prawników Kościelnych w Czechach.

dr Tomasz Snarski – prawnik, adwokat, nauczyciel akademicki, filozof, publicysta, członek Zespołu Laboratorium „Więzi”.

Szczegóły

Data:
30 marca 2021
Godzina:
20:00 - 22:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Online

Organizator

Klub “TP” Trójmiasto
Email
trojmiasto@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator