Nadchodzące wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Angela Merkel – polityka w imię chrześcijańskich zasad

7 października 2021, 16:30 - 18:30

Rok temu Klub „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie zainicjowały cykl debat pt. “Lubelskie Spotkania Powszechne”.
Pierwsze spotkanie, poświęcone postaci luterańskiego teologa i pastora Dietricha Bonhoeffera, ze względu na ograniczenia pandemiczne zostało zorganizowane online. Mamy nadzieję, że spotkanie, na które dziś chcemy Państwa zaprosić, bez przeszkód będzie mogło się odbyć w wymiarze realnym.

* * *
W 2005 roku Angela Merkel, córka luterańskiego pastora, została kanclerzem Niemiec i przez następne 16 lat była postrzegana jako jedna z najbardziej wpływowych osób w polityce niemieckiej, europejskiej i światowej.
Wraz z jej odejściem z Urzędu Kanclerskiego – po wrześniowych wyborach do Bundestagu – skończy się pewna epoka. Fakt ten chcemy uczynić pretekstem do rozmowy, podczas której spróbujemy rozważyć wpływ religijnej formacji Angeli Merkel na jej polityczną działalność, poszukać powodów, dla których cieszy się tak dużym zaufaniem, nie tylko w Niemczech, a także odpowiedzieć na pytanie, czy takiego polityka jak Angela Merkel powinniśmy Niemcom zazdrościć.

* * *
W spotkaniu udział wezmą:
KLAUS BACHMANN – publicysta, politolog i historyk, specjalizujący się w problematyce z zakresu integracji europejskiej, historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej, a także ruchów totalitarnych. Profesor nauk społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autor książki “Problem z Guliwerem. Dlaczego Niemcy stają się coraz większe, a Europa coraz mniejsza”, która ukaże się w najbliższych dniach.
ARKADIUSZ STEMPIN – historyk i politolog, specjalizujący się w najnowszej historii Niemiec, watykanista i komentator polityczny. Profesor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (kierownik Katedry Konrada Adenauera) oraz Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu (Niemcy). Autor biografii “Angela Merkel. Cesarzowa Europy”, której drugie uzupełnione wydanie ukazało się we wrześniu br.
Prowadzenie:
Wojciech Samoliński, Klub „Tygodnika Powszechnego” w Lublinie

* * *
Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły

Data:
7 października 2021
Godzina:
16:30 - 18:30
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Klub “TP” Lublin
Email
lublin@klubtygodnika.pl
Zobacz witrynę: Organizator