Wycieczka do Bautzen/Budziszyna

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku zaprasza w sobotę 15 grudnia 2018 r. na wyjazd studyjny na Łużyce do Bautzen/Budziszyna. Chcemy zobaczyć, jak żyje się tamtejszej katolickiej diasporze i porozmawiać z jej przedstawicielami.

W programie wyjazdu będą:

• spacer po jednym z najstarszych i najładniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech – Weihnachtsmarkt w Bautzen,
• zwiedzenie słynnego więzienia Stasi – Bautzen II  (obecnie muzeum / Gedenkstätte),
• spotkanie i rozmowa z wikarym katedry St. Petri w Bautzen – ks. Przemysławem Kostorzem na temat sytuacji Kościoła katolickiego na Łużycach;
• zwiedzenie wyjątkowej katedry St. Petri zu Bautzen, która jest najstarszym i jednym z największych kościołów symultanicznych (tj. używanych przez dwie wspólnoty wyznaniowe) Niemiec. Należy do najważniejszych budowli sakralnych Saksonii i zarazem jest najstarszym kościołem na Górnych Łużycach.

GEDENKSTÄTTE BAUTZEN

W budynku byłego więzienia Służb Bezpieczeństwa NRD tzw. „Stasi-Knast“ Bautzen II w budziszyńskiej dzielnicy willowej znajduje się szczególne Miejsce Pamięci. Tutaj wspomina się ofiary dwóch budziszyńskich więzień. W zakładach karnych Bautzen I i II przetrzymywano w nieludzkich warunkach więźniów politycznych,zarówno w czasach Narodowego Socjalizmu, jak i okupacji sowieckiej czy dyktatury SED. Stała wystawa dokumentuje cierpienia ofiar i ukazuje historyczno-polityczne tło tamtych czasów. Zwiedzać można w dalszym ciągu byłe cele, trakt izolacyjny czy dziedzińce spacerowe więźniów dawnego zakładu specjalnego MfS-Sonderhaftanstalt Bautzen II.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres e-mail: Ryszka@gmx.net
Koszty wyjazdu: cena biletu Sachsenticket.
Miejsce spotkania: Hauptbahnhof Leipzig o godz. 8.45,przy Infopoint na poziomie peronów.

Uwaga: jest możliwość dołączenia do wyjazdu uczestników z Polski. Z Wrocławia jest bezpośrednie połączenie kolejowe (pociąg relacji Wrocław-Drezno). Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!