Rośnij z nami. Po kolejnym spotkaniu młodych

Rośnij z nami, to hasło „Tygodnika Powszechnego”. Myślałem o nim wracając ze zjazdu Wspólnoty Indywidualności – grupy aktywnych młodych ludzi działających w Klubach „Tygodnika Powszechnego” i okolicach. Trzy dni spędzone w Warszawie były czasem wypełnionym sensem.

Przede wszystkim dzięki głęboko przemyślanemu programowi (nad którym przez wiele miesięcy pracowali Joanna Stawiarska, Malgorzata Jasionek i Konrad Stanowicz, Agnieszka Dąbrowska, a jeśli kogoś pominąłem, przepraszam), ale też dzięki ludziom, uczestnikom i uczestniczkom Wspólnoty (nie wszyscy są na zdjęciu). Wspólnota jest wyjątkową grupą, łączącą ludzi z różnych parafii, z różnymi doświadczeniami i przekonaniami, ale dzielącymi – mam takie poczucie – podstawowe wartości. Takie jak ciekawość, otwartość i zrozumienie. I grupą wyjątkowo aktywną, tj. działającą w imię wspólnego dobra na różnych polach. Pod tym względem każdy zjazd Wspólnoty jest dla mnie lekcją pokory i źródłem podziwu.

Chcę wrócić do programu, bo zrobił na mnie duże wrażenie (nadal we mnie działa, nadal o nim myślę). Zaczęliśmy od spotkania z Krystyną Budnicką, ocalałą z warszawskiego getta (to tylko jedno z wielu rzeczy, które można powiedzieć o jej nadzwyczajnej biografii, która, co najbardziej może imponujące, nie doprowadziła u niej do przekreślenia nadziei). W kolejne dni były spacer po domkach fińskich na Jazdowie (Wojciech Matejko), warsztaty Forum Dialogu (Hanna Gospodarczyk) i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (Aleksandra Pulchny) oraz, przede wszystkim, dyskusje (Mikołaj Grynberg, Agnieszka Kościańska, Katarzyna Sztop-Rutkowska, Marcin Sośnicki, Natalia Judzińska, Maciej Duszczyk) i oprowadzanie po wystawie w Polin, pokazującej los zwykłych ludzi w czasie powstania w getcie (Magdalena Macińska).

Gdybym próbował streścić przewodnią myśl tych dni, narażając się na zarzut o uproszczenie, chyba napisał bym o biednych Polakach patrzących na las. I dlaczego ryzykowany zabieg łączenia reakcji na Zagładę z reakcją na sytuację na granicy nie był publicystyczną dezynwolturą.

Ale były też wspólne posiłki, były wieczory i były spacery, tańce (nie zawsze tańczę, ale zawsze kibicuję tańczącym). Czas spędzony razem, po którym wróciłem do Krakowa z poczuciem, że rosnę z nimi i rosnę dzięki nim. Organizatorów oklaskuję, uczestnikom dziękuję. To były dni, które w solidnym kontekście ustawiają moją pracę w „Tygodniku Powszechnym”, przypominają jej sens. Do zobaczenia.


Wpis pierwotnie ukazał się na profilu Patryka Stanika na facebooku.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!