Duch kreślący szeroki kręgi. Po spotkaniu młodych

Tegoroczne, drugie już spotkanie młodych „Wspólnota Indywidualności” organizowane przez kluby „Tygodnika Powszechnego” odbyło się w dniach 26-28 listopada w Centrum OPUS Łodzi oraz Porszewicach pod Łodzią.  

Młodzi przyjechali nie tylko z Łodzi, ale również z Rzeszowa, Kielc, Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Legionowa, Krakowa, Zochcina oraz innych miejsc, aby spotkać się i porozmawiać o ważnych zagadnieniach takich jak walka o klimat, wyzwania pandemii, sytuacja na granicy, nadużycia w kościele, jaką rolę odgrywa Polska w Unii Europejskiej i wielu innych.

Spotkaliśmy się z Janiną Ochojską, Zuzanną Rudzińską-Bluszcz, Dominiką Kozłowską, ks. Adamem Bonieckim, Adamem Michnikiem oraz Michałem Olszewskim. Były to spotkania wyjątkowe, które skutkowały rozmowami w kuluarach do białego rana. Spotkania przeplatane były warsztatami aktywistycznymi „Pogotowia Facylitacyjnego”, na których zastanawialiśmy się czym jest dla nas „Wspólnota Indywidualności” oraz wspólnie definiowaliśmy w jaki sposób możemy skutecznie działać w najważniejszych dla nas obszarach życia społecznego. Ciężko wyobrazić sobie lepszą niespodziankę niż obecność Patryka Stanika z Tygodnika Powszechnego, który chętnie opowiadał o tygodnikowym życiu i codzienności i tak jak my jego ogromnie był ciekaw nas.  

Ciągle myślę jak to się stało, że do malutkich Porszewic na pełne trzy dni udało się ściągnąć konstelację tak wrażliwych, ciekawych i zaangażowanych społecznie ludzi. Wyjeżdżałam z przeświadczeniem, że to początek czegoś nowego, prawdziwego i dynamicznego oraz ogromną nadzieją, że wszyscy jeszcze się spotkamy i znowu będziemy rozmawiać do rana.  

To musiał być duch „Tygodnika Powszechnego” oraz orbitujących wokół niego klubów. Duch, który kreśli szerokie kręgi, każdego zaprasza, każdego jest ciekaw.  

  

 

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O Wspólnocie Indywidualności

Tworzymy przestrzeń do spotkania i rozmowy młodych członków i sympatyków Klubów “Tygodnika Powszechnego”. “Wspólnota indywidualności” to coroczne spotkanie połączone z debatami i warsztatami, podczas których poruszamy najistotniejsze problemy współczesnego świata: od problemów demokracji, aktywności młodych, przez kwestie ekologiczne, aż po równościowe.

W spotkaniu udział może wziąć każdy, komu bliska jest rozmowa i poszukiwanie rozwiązań w atmosferze wzajemnego szacunku. Jedynym ograniczeniem jest wiek (16-40 lat). Nie musisz być członkiem Klubów!

Współorganizator

Kilka zdań o pierwszej edycji

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w pierwszy weekend września w Warszawie spotkało się 25 Klubowiczów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Trójmiasta, by rozmawiać i uczyć się od znamienitych gości i siebie nawzajem o demokracji, edukacji, pomocy niepełnosprawnym i bezdomnym, ochronie środowiska. I tak o Białorusi rozmawialiśmy z Małgorzatą Nocuń, o sprawach społecznych z Bartoszem Bartosikiem, ks. Adamem Bonieckim, Martą Titaniec, Mirosławem Wlekłym i Justyną Zorn, a o ekologii z Markiem Józefiakiem. Skutkiem ubiegłorocznej “Wspólnoty…” były spotkania uczestników i wspólne inicjatywy podejmowane m.in. we Wrocławiu i Warszawie.

Organizatorzy wspólnoty:

Joanna Stawiarska - Członkini Klubu
Małgorzata Jasionek - Członkini Klubu
Konrad Stanowicz - Koordynator

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!