Wilkanowicz i Preambuła

Zapraszamy na kolejną Kawiarenkę Klubu “TP” w Poznaniu, podczas której uczcić będziemy chcieli 95. urodziny Stefana Wilkanowicza – dziennikarza i publicysty przez lata związanego z “Tygodnikiem Powszechnym” i Miesięcznikiem ZNAK, którego przez wiele lat był redaktorem naczelnym.

Skupić będziemy się chcieli na fakcie stosunkowo mało znanym – otóż Stefan Wilkanowicz jest autorem preambuły do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ponieważ, jak wiele innych zapisów w Konstytucji, pozostawała ona przedmiotem politycznego sporu, Wilkanowicz postanowił stworzyć własną propozycję, która ostatecznie została przyjęta w Komisji Konstytucyjnej ZN, a następnie przez Zgromadzenie Narodowe i wszystkich Polaków w referendum.

A rozmawiać jest o czym, nie tylko w kontekście toczącego się wtedy i obecnie sporu, ale także choćby w odniesieniu do słów Włodzimierza Knapa, dziennikarza który w rozmowie z prof. Zollem o preambule mówi, że jest jednym z najmądrzejszych tekstów napisanych w języku polskim, choć składa się tylko z dwóch zdań. Warto więc zgłębić na czym polega wyjątkowość tego tekstu oraz zapytać, jakie ma dziś znaczenie i preambuła i cała Konstytucja dla Polaków.

Zapraszamy w poniedziałek, 7 stycznia na godz. 19 do Restauracji Pod Niebieniem (Stary Rynek 64/65, sala na piętrze).

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!