W tle malachit

lesmian„— Nigdy nie wiadomo, gdzie się bajka kryje! — zawołał Ali-Baba, oglądając skałę. — Zdawało mi się dotąd, że bajki najczęściej kryją się w strumieniach, kwiatach, gwiazdach i w obłokach. Na skały zaś patrzyłem zazwyczaj jak na rzeczy martwe, puste i bez bajek. Tymczasem pierwsza bajka, do której w życiu się zbliżam, ukryła się w skale.”

Bolesław Leśmian

Pretekstem do rozważań nad studium koloru stała się dyskusja prowadzona nie tylko w środowisku krakowskich konserwatorów zabytków, ale i w lokalnych mediach. Dyskusję natury czysto estetycznej zainicjowały prace nad odnowieniem drzwi do katedry na Wawelu. Natrafiono na relikty malachitu, na prabarwę, by tak rzec. Zastanawiano się bowiem, czy owa niezaprzeczalna reprezentacja średniowiecznej historii jest barwą szlachetną. Czy nie okaże się zanadto krzykliwa? W pamięci nosimy przecież dostojną czerń wrót do katedry. Przy okazji przypomniano szerszej publiczności znaczenie słowa „malachit”. Niemniej pole semantyczne wyrazu zawężono, i malachit zlał się z kolorem zielonym. Ta feeria odcieni, w jakich odbija się malachit, te turkusy i cynowe niuanse miedzi, te błyski i prześwity zieleni i błękitu, znaczą już tylko pospolicie i nie dość: „zieleń”. A przecież można by w tej wygładzonej surowości koloru dojrzeć prabarwę pni z Leśmianowskich „bajek – straszek” „Klechd sezamowych”, pejzaże łąk z zaśpiewań poetyckich Baczyńskiego „Znów wędrujemy” w wykonaniu Turnaua. Stojąc u malachitowych wrót do transeptu, malejemy wzrastając.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!