Posted on: 22 sierpnia 2018 Posted by: Bożena Ostrowska Comments: 0

25 września 2018 r. zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie z reżyserem Michałem Majerskim. Spotkanie  połączone będzie z projekcją jego dokumentalnego filmu, pt. „Było sobie Pomorze”, wyróżnionego na ostatnim festiwalu w Łagowie.

Filmy dokumentalne Michała Majerskiego podejmują tematykę konsekwencji drugiej wojny światowej dla byłych i obecnych mieszkańców ziem, które w propagandzie komunistycznej nazywano „Ziemiami Odzyskanymi”. Ich treścią są konsekwencja przesiedleń i wymiany ludności, a bohaterami są Niemcy i Polacy, którzy opowiadają o swoich losach po zakończeniu wojny, historiach do tej pory przemilczanych, czy z różnych powodów ukrywanych.

Film „Było sobie Pomorze” mówi o utracie korzeni i tworzeniu się w w tej części Europy, na terenach odmienionych przez wojnę, nowej społeczności, nowej rzeczywistości. Pomorze, kiedyś historyczny spójny region, to miejsce, gdzie do dzisiaj widać konsekwencje wymiany ludności, emigracji i podziałów. Wykorzenione, podzielone i bezbronne jest tu wszystko: ludzie, kultura i przestrzeń. W takiej scenerii żyją ludzie zranieni historią, którzy muszą na nowo stworzyć wizję swojej krainy, jeśli chcą w niej dobrze żyć, tak jak „u siebie”. Czy potrafią?

Filmy Michała Majerskiego uważane za wybitne, ze względu na omijaną dotąd tematykę, są także trudne i dyskusyjne. Dlatego właśnie, z nadzieją na inspirującą do przemyśleń dyskusję, zapraszamy wszystkich, nie tylko członków i sympatyków  klubu TP.

Spotkanie będzie kontynuacją cyklu „Moi Niemcy, moi Polacy. Wydarzenia na drodze do porozumienia”, który to projekt realizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni CK, dzięki wsparciu Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 25 września 2018 r. o godz. 18  w Piekarni Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

comments

Leave a Comment