VIII Zjazd Klubów “TP” już za nami!

Debata "Europa obywatelska = Europa solidarna", Kraków, 11 października 2019 r. Fot. Adam Walanus

Zjazd rozpoczęliśmy tym razem już w piątek udziałem w konferencji “Wyzwania dla nowej Europy”. Dla tych, którym nie udało się dostać na wykład arcybiskupa Rysia przygotowaliśmy alternatywę w postaci spotkania “Czytamy Tischnera”, które poprowadziła dla nas Maria Karolczak z Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Zapraszamy też do wysłuchania nagrania z wykładu abpa Rysia dostępnego tutaj.

BARDZO PROSIMY O WYPEŁNIENIE ANKIETY POZJAZDOWEJ, KTÓRA POZWOLI NAM LEPIEJ PRZYGOTOWAĆ KOLEJNY ZJAZD: ANKIETA

O godz. 17.30 spotkaliśmy się w Herbewie na Mszy św., którą odprawił dla nas, będący jak zwykle z nami ks. Adam Boniecki. Tuż po niej mogliśmy przysłuchiwać się bardzo ciekawej dyskusji z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara, s. prof. Barbary Chyrowicz, filozof i etyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Jerzego Hausnera, byłego wicepremiera i ekonomisty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dyskusję moderowała Aleksandra Klich, zastępczyni redaktora naczelnego “Gazety Wyborczej” i członkini Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Warszawie. Blisko dwugodzinną dyskusję, w której nie zabrakło głosów z publiczności można obejrzeć tutaj:

Drugi dzień rozpoczęliśmy ponownie w Herbewie, od warsztatów (dla chętnych) z komunikacji wewnątrzklubowej poprzez komunikator SLACK. Tuż po nim rozpoczęliśmy tradycyjne spotkanie Klubowiczów, podczas którego dyskutowaliśmy o różnych sprawach klubowych, przeprowadziliśmy warsztat “Po co Kluby?” oraz przedstawiliśmy nową lekturę.

Po obiedzie czekała na nas bardzo ciekawa i – jak się okazało – emocjonująca dyskusja “Pękający Kościół”, w której udział wzięli specjalni goście: Ignacy Dudkiewicz, Anna Karoń-Ostrowska, Justyna Melonowska i Piotr Sikora. I w tej dyskusji nie zabrakło głosów z publiczności, a także emocjonalnych reakcji. O tym, że dyskusja była ważna i potrzebna świadczy najlepiej spotkanie niedzielne, które w dużej części przerodziło się w post scriptum do tej dyskusji. 

Tuż po debacie pędziliśmy na ul. Dekkerta, by stadionie KS Podgórze rozegrać mecz Kluby “TP” kontra Redakcja “TP”. Klubowicze zagrali w składzie Rafał Biniek (Kraków), Ryszard Bongowski (Trójmiasto),  Mirosław Chmiel (Gliwice), Małgorzata Jasionek (Wrocław), Mieczysław Kęsek (Myślenice), Marcin Pera (Poznań), Rafał Pikuła (Warszawa), Michał Rychert (Słupsk), Konrad Stanowicz (Wrocław), z kolei w drużynie Redakcji wystąpili Grzegorz Błażewicz, Mateusz Gawron, Łukasz Kwiatek, Łukasz Lamża, Monika Ochędowska, Michał Okoński, Marek Rabij, Mariusz Sepioło, Patryk Stanik, Piotr Stankiewicz, Krzysztof Story, Maciek Szklarczyk, Bogna Wilczyńska i Przemysław Wilczyński. Specjalną rolę odegrał Michał Olszewski, który rozpoczął mecz w drużynie Redakcji “TP”, ale widząc kłopoty kadrowe i przewagę redakcji zmienił barwy i mecz dokończył w drużynie Klubowej walnie przyczyniając się do poprawy gry “klubowiczów” i doprowadzenia do remisu – ostatecznie mecz zakończył się bowiem wynikiem 6:6. Gorąco dziękujemy tu wszystkim kibicom Redakcji i Klubów – gorący i kulturalny doping dodał animuszu obu drużynom i zapewne miał wpływ na ten iście hokejowy wynik. Dziękujemy także sędziującym ten mecz Annom – Dziurdzikowskiej i Karolewskiej.

Po meczu spotkaliśmy się z Redakcją “TP” i Przyjaciółmi Klubów w Piwnicy Tagasta u oo. Augustianów na krakowskim Kazimierzu. Rozpoczęliśmy krótką prelekcją Artura Sporniaka, kierownika działu Wiara “TP”, który mówił o “Tygodniku” w czasach kryzysu wiary. Następnie krótko przedstawiliśmy najważniejsze wydarzenia klubowe z minionego roku oraz  po raz pierwszy wręczyliśmy “Węzeł Przyjaźni” – podziękowanie dla osób, które w sposób wyjątkowy w ostatnich latach wspierały Kluby. W tym roku “Węzeł” przyjął formę elegancko prawionego zdjęcia patrona naszego stowarzyszenia i twórcy “Tygodnika Powszechnego” Jerzego Turowicza opatrzone cytatem z Redaktora:

Prawdziwe wartości człowieka to jego rozwój wewnętrzny, duchowy i kulturalny, to radość, miłość, życie w prawdzie i służba drugim, nie zaś posiadanie i potęga.

W ten sposób wyrazy wdzięczności skierowaliśmy w tym roku ks. Adamowi Bonieckiemu za to że wspiera Kluby od samego początku ich powstania, Hannie Dmochowskiej z Fundacji Konrada Adenauera za trwającą już trzy lata dobrą współpracę pomiędzy Klubami i Fundacją, Annie Dziurdzikowskiej za dbanie o dobre relacje pomiędzy Klubami a Redakcją oraz Henrykowi Woźniakowskiemu za coraz większe wsparcie, jakiego udziela nam Wydawnictwo ZNAK.

Ostatni dzień przeznaczony był już wyłącznie na sprawy wewnątrzklubowe, w dodatku był dość krótki, gdyż był to jednocześnie dzień wyborów. Rozpoczęliśmy więc już o 9.30 Mszą św. odprawioną przez ks. Adama. Po niej ks. Adam przedstawił swoją wizję Klubów i ich roli w spolaryzowanym społeczeństwie i podzielonym Kościele. Rozpoczęta tuż po wykładzie Księdza dyskusja “Kluby jako przestrzeń dialogu” była pełna odniesień do sobotniej debaty “Pękający Kościół”.  O emocjach, które niewątpliwie uzasadniają podjęcie tego tematu podczas sobotniego spotkania pisał Paweł Stachowiak w tekście “Emocje na Zjeździe”.

Zjazd zakończył się jeszcze przed godz. 13 podziękowaniami i zapowiedzią kolejnego spotkania wszystkich klubowiczów, które odbędzie się w dniach 9-11 października w Krakowie.

BARDZO PROSIMY O WYPEŁNIENIE ANKIETY POZJAZDOWEJ, KTÓRA POZWOLI NAM LEPIEJ PRZYGOTOWAĆ KOLEJNY ZJAZD: ANKIETA

Dziękując Wszystkim za przybycie i zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia (o czym więcej tutaj) zapraszamy już za rok! Mamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.

Autorem wszystkich zdjęć wykorzystanych w tekście jest Adam Walanus. Pełne galerie dostępne są na stronie www.AdamWalanus.pl:

Fotorelacja Dzień 1

Fotorelacja Dzień 2 Herbewo i Wieczór

Fotorelacja Dzień 2 Mecz

Fotorelacja Dzień 3

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Grubo ponad setka klubowiczów z różnych miejscowości, kilkunastu wybitnych gości, inspirujące dyskusje w ramach otwartych paneli dyskusyjnych i rozmowy wewnątrzklubowe, mecz piłki nożnej i "Węzeł Przyjaźni" - tak w skrócie podsumować można zakończony 13 października ósmy już Zjazd Klubów "Tygodnika Powszechnego".
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tegoroczny Zjazd

Zapraszamy na X Zjazd Klubów “TP”, który odbędzie się w dniach 15-17 X 2021 r.

Program

PIĄTEK
19.00 Spotkanie integracyjne w nowej siedzibie Klubów “Tygodnika Powszechnego” i Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza

SOBOTA
9.30 Msza Św. celebrowana przez ks. Adama Bonieckiego (HERBEWO)
10.30 Powitanie, informacje, zapisy do grup roboczych (HERBEWO)
11.00 Debata główna pt. „Solidarni ze stworzeniem – chrześcijańskie myślenie ekoetyczne”, z udziałem Marka Józefiaka, Barbary Niedźwiedzkiej, o. Jacka Poznańskiego SJ i Joanny Zatylny (HERBEWO)
13.00 Obiad (HREBEWO)
15.00 Spotkania w 4 tematycznych grupach roboczych (SZKOŁA MUZYCZNA). Więcej o treści pracy w grupach TUTAJ
18.00 Czas wolny
19:30 Spotkanie integracyjne Klubowiczów. Gość specjalny: ks. prof. Alfred Wierzbicki (HERBEWO)

NIEDZIELA
8.30 Spotkanie koordynatorów ze śniadaniem (HERBEWO)
10.30 Msza Św., ks. Adam Boniecki (HERBEWO)
11.30 Podsumowanie pracy w grupach roboczych (HERBEWO)
13.30 Czas na obiad
15.00 Wizyta w redakcji “Tygodnika Powszechnego”

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!