U progu jazzu

„Życie trzeba przeżywać, żeby móc grać wielki jazz;
inaczej jest to kopia.”

W jednym z wywiadów Toni Morrison wyznała: „Nie chcę pisać książek, które możesz po prostu zamknąć [śmiech] i wyjść na spacer, albo zacząć zaraz czytać inną – tak jak oglądając program w telewizji przełączasz się na inny kanał. Bardzo ważną rzeczą w pisaniu jest, aby być tak dyskretnym i powściągliwym, na ile to możliwe, tak czystym, na ile to możliwe i tak zwięzłym, na ile to możliwe, aby sam czytelnik mógł odpowiedzieć w złożony i głęboki sposób na to, co zostaje przez autora przedstawione.”

Toni Morrison zaprawia rękę w życiowym doświadczeniu, w twardym bycie. Jej powieść Jazz kończy się poematem o bólu i zawężających się perspektywach: „Ból. (…) Uderza jak piorun, rozdziera jak błyskawica. A ja jestem okiem cyklonu. Burzą. Żal mi rozłupanych drzew… Przecież wszystko, co Bóg stworzył, ma wrodzone lub nabyte zdolności, które pozwalają przetrwać. Szybkość ruchów, trucizna w liściach, zębach, żądłach… Barwy ochronne, umiejętność błyskawicznego podrywania się do lotu…, kolce, ciernie…”. Zestawiam to pisarstwo z prozą Lydie Salvayre, choćby z fragmentem Zwyczajnego życia: „Przeczytałam wczoraj, że struny skrzypiec były wyrabiane ze ścięgien zwierząt. Zatrzymałam się dłużej przy tym zdaniu. Jak wydobyć muzyczne akordy z cierpienia?”

W Jazzie pochylamy się nad historią mieszkańców Harlemu u progu końca świata, czy jak kto woli, początku świata. Pretekstem do opisania nagłych i nieodwracalnych przemian w myśleniu o kobiecości stanie się pozornie banalna miłosna intryga. Wszystko opowiedziane w rytmie synkopy, w trudnym metrum powieści psychologicznej.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!