“Tylko nie mów nikomu” – dyskusja w Klubie w Lipsku

Film “Tylko nie mów nikomu” to film dokumentalny autorstwa Tomasza Siekielskiego. Od 11 maja 2019 roku jest dostępny na portalu youtube. Film porusza tematykę pedofilii wśród księży, którzy są często bezkarni i traktowani z pobłażliwością przez swoich przełożonych. Film pobił rekord polskiego Youtube, odnotowując do tej pory 23 miliony odsłon.

Problem pedofilii wśród księży był do niedawna w Polsce tematem tabu. Enigmatyczne określenie z jakim spotykamy się w polskim duszpasterstwie w Niemczech na to zjawisko to “schwierige Situation” (trudna sytuacja). Temat molestowania w polskim kościele i przez polskich duszpasterzy to temat bulwersujący, gorszący i niewygodny. Żadnych informacji, żadnych wyjaśnień, żadnej odpowiedzialności przed wiernymi. Nic się nie stało.

Jak daleko od polskich granic swój “katolicyzm” można przeżyć bez wyrzutów sumienia? Jak daleko trzeba wyjechać z Polski, aby usłyszeć uczciwe “przepraszam”.  Co trzeba zrobić, aby polskie kościelne urzędy nie kryły niegodziwych czynów? Jak daleko poza granicami Polski, w misyjnych parafiach dla emigrantów, można już traktować wiernych nie jak dzieci?

Ten temat poruszymy i zadamy te pytania na spotkaniu i dyskusji Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Lipsku. Oglądniemy wspólnie fragmenty filmu.

Spotkamy się w czwartek, 26 września 2019 r., o godzinie 19.00 w Probsteikirche – Katholisches Propsteipfarramt St. Trinitatis, Nonnenmühlgasse 2, Leipzig.

Przy okazji poznamy komunikat delegata biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej w sprawie podejrzeń i toczącej się sprawy wobec poprzedniego duszpasterza PMK w Lipsku.

Zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!