Tygodnik w Łodzi

“Od czytania do spotkania przyjaciół” – pod tym hasłem odbyło się w sobotę (18 kwietnia 2009) spotkanie czytelników i przyjaciół “Tygodnika Powszechnego”. Gośćmi honorowymi byli ks. Adam Boniecki oraz Jacek Ślusarczyk. Nasz klub również miał tam swoją skromną reprezentację.

Fotoreportaż na stronie Tygodnika

Na spotkanie przybyło wielu czytelników z różnych stron Polski, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Okazało się bowiem, że czytelnicy “Tygodnika” nie ograniczają się tylko do lektury pisma. I choć przeważała grupa osób w średnim wieku i starszych, to nie zabrakło też młodych czytelników.

Pierwszym punktem spotkania były świadectwa czytelników na temat “Dlaczego czytam TP”. Tutaj zebrani mogli usłyszeć świadectwa Pana Jana, który czyta “Tygodnik” niemal od początku. Opowiadał o tym, jak po raz pierwszy otrzymał Tygodnik od swojej mamy i w ten sposób zaczęła się jego przygoda z pismem, o latach bez Tygodnika, gdy ten został odebrany prawowitej redakcji, aż po czasy współczesne. Później usłyszeliśmy wystąpienia młodszych osób, w tym niżej podpisanego.

“Wczoraj i dziś Tygodnika Powszechnego” – taki temat podjął Jacek Ślusarczyk w swoim wystąpieniu, które rozpoczęło kolejną część spotkania. Opowiadał m. in. o sytuacji finansowej “Tygodnika”, o jego problemach w latach dziewięćdziesiątych,a głównie od momentu, w którym sam pojawił się w krakowskiej redakcji, a więc od roku 2001. W skrócie omówił przekształcenia, jakie zaszły w piśmie oraz, o kryzysie i planach walki z nim. Po nim na mównicę wszedł ks. Boniecki, który dał wykład na temat “Chrześcijańska obecność w świecie. Wiara bez kultury martwa jest”. Nie obyło się oczywiście od nawiązań do bieżącej sytuacji “Tygodnika”, do jego roli, jaką odgrywa i ma odgrywać w dzisiejszym świecie. Ksiądz Boniecki mówił też o potrzebie otwartości Kościoła, gotowości na dialog i ustępstwa.

Po wykładzie był czas na zadawanie pytań, których pojawiło się kilka. Jednak prawdziwa dyskusja rozgorzała później, już po oficjalnym spotkaniu, kiedy to organizatorzy zaprosili wszystkich na symboliczną lampkę szampana i poczęstunek. Wszystko to za sprawą obchodzonej niedawno 64 rocznicy powstania “Tygodnika Powszechnego”. Tam pojawiła się okazja do wymienienia zdań nie tylko z gośćmi z krakowskiej redakcji. Była to bowiem dobra okazja do zapoznania się czytelników ze sobą. I my, jako przedstawiciele Klubu Tygodnika Powszechnego w Poznaniu poznaliśmy kilka osób, które zainteresowały się naszą działalnością i wyraziły wolę współpracy. Ponownie usłyszeliśmy też słowa wsparcia od ks. Adama Bonieckiego i Jacka Ślusarczyka. Dodatkowo ksiądz Boniecki zapewnił nas, że niebawem odwiedzi Poznań!

Spotkanie w Łodzi możemy uznać za udane. Chcieliśmy więc oficjalnie podziękować wszystkim którzy przybyli na nie, przyjaciołom “Tygodnika”, ale przede wszystkim organizatorom z ks. Andrzejem Perzyńskim na czele. Liczymy na kolejne takie spotkania!

Marcin Pera

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Zbliżające się wydarzenia

Nadchodzące wydarzenia:

[eventlist categories=”1,3,4,5,6,7,8,9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 35, 42,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Sprawdź pełną listę wydarzeń.

Kim jesteśmy

Kluby ” Tygodnika Powszechnego” Działają w 30 miejscach w Polsce i na świecie. Za zadanie stawiamy sobie tworzenie przestrzeni spotkania i dialogu. Zapraszamy Wszystkich do udziału w tej wielkiej przygodzie, w której każdy z Was, mamy nadzieję, znajdzie coś dla siebie!

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Kalendarz wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="9" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Nasze inicjatywy:

[smls id=”19207″]


O projekcie

We wrześniu Kluby „TP” zakończyły wspólne czytanie „Etyki Solidarności” Tischnera. Jednak zabrakło w tych rozważaniach wielu aspektów rozumienia solidarności w świetle aktualnych wyzwań. Pragniemy przenieść myśl ks. prof. Józefa Tischnera w nasze czasy, w naszą rzeczywistość i z tej potrzeby powstał projekt „Etyka Solidarności dziś”, który realizujemy razem z Fundacją Konrada Adenauera.

Oglądaj online!

Każda debata będzie transmitowana online, a obejrzeć ją będzie można m.in. na profilu Klubów “TP” na facebooku oraz w zakładce TV na portalu KlubTygodnika.pl.

 

Nadchodzące wydarzenia:
Brak nadchodzacych wydarzeń

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!