Posted on: 19 kwietnia 2009 Posted by: Redakcja Comments: 0

„Od czytania do spotkania przyjaciół” – pod tym hasłem odbyło się w sobotę (18 kwietnia 2009) spotkanie czytelników i przyjaciół „Tygodnika Powszechnego”. Gośćmi honorowymi byli ks. Adam Boniecki oraz Jacek Ślusarczyk. Nasz klub również miał tam swoją skromną reprezentację.

Fotoreportaż na stronie Tygodnika

Na spotkanie przybyło wielu czytelników z różnych stron Polski, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Okazało się bowiem, że czytelnicy „Tygodnika” nie ograniczają się tylko do lektury pisma. I choć przeważała grupa osób w średnim wieku i starszych, to nie zabrakło też młodych czytelników.

Pierwszym punktem spotkania były świadectwa czytelników na temat „Dlaczego czytam TP”. Tutaj zebrani mogli usłyszeć świadectwa Pana Jana, który czyta „Tygodnik” niemal od początku. Opowiadał o tym, jak po raz pierwszy otrzymał Tygodnik od swojej mamy i w ten sposób zaczęła się jego przygoda z pismem, o latach bez Tygodnika, gdy ten został odebrany prawowitej redakcji, aż po czasy współczesne. Później usłyszeliśmy wystąpienia młodszych osób, w tym niżej podpisanego.

„Wczoraj i dziś Tygodnika Powszechnego” – taki temat podjął Jacek Ślusarczyk w swoim wystąpieniu, które rozpoczęło kolejną część spotkania. Opowiadał m. in. o sytuacji finansowej „Tygodnika”, o jego problemach w latach dziewięćdziesiątych,a głównie od momentu, w którym sam pojawił się w krakowskiej redakcji, a więc od roku 2001. W skrócie omówił przekształcenia, jakie zaszły w piśmie oraz, o kryzysie i planach walki z nim. Po nim na mównicę wszedł ks. Boniecki, który dał wykład na temat „Chrześcijańska obecność w świecie. Wiara bez kultury martwa jest”. Nie obyło się oczywiście od nawiązań do bieżącej sytuacji „Tygodnika”, do jego roli, jaką odgrywa i ma odgrywać w dzisiejszym świecie. Ksiądz Boniecki mówił też o potrzebie otwartości Kościoła, gotowości na dialog i ustępstwa.

Po wykładzie był czas na zadawanie pytań, których pojawiło się kilka. Jednak prawdziwa dyskusja rozgorzała później, już po oficjalnym spotkaniu, kiedy to organizatorzy zaprosili wszystkich na symboliczną lampkę szampana i poczęstunek. Wszystko to za sprawą obchodzonej niedawno 64 rocznicy powstania „Tygodnika Powszechnego”. Tam pojawiła się okazja do wymienienia zdań nie tylko z gośćmi z krakowskiej redakcji. Była to bowiem dobra okazja do zapoznania się czytelników ze sobą. I my, jako przedstawiciele Klubu Tygodnika Powszechnego w Poznaniu poznaliśmy kilka osób, które zainteresowały się naszą działalnością i wyraziły wolę współpracy. Ponownie usłyszeliśmy też słowa wsparcia od ks. Adama Bonieckiego i Jacka Ślusarczyka. Dodatkowo ksiądz Boniecki zapewnił nas, że niebawem odwiedzi Poznań!

Spotkanie w Łodzi możemy uznać za udane. Chcieliśmy więc oficjalnie podziękować wszystkim którzy przybyli na nie, przyjaciołom „Tygodnika”, ale przede wszystkim organizatorom z ks. Andrzejem Perzyńskim na czele. Liczymy na kolejne takie spotkania!

Marcin Pera

comments