Kochany „Tygodniku”…

tu-i-teraz600

Wiem, że za ogłoszenia odpowiada się w minimalnym stopniu, ale jednak się odpowiada. Wiem również, że targi książki to sprawa ważna i bardzo cenna, więc każda wzmianka służąca nakłanianiu do czytania, wspieraniu wydawców i przeciwdziałaniu klęsce, jaką jest rosnąca rzesza rodaków, którzy na książkę nie wydadzą w ciągu roku ani złotego, jest Twoją wielką zasługą. Dlatego żałuję, że w ostatnim numerze („Tygodnik Powszechny” nr 41, 13 października 2013) piękny anons XVII Targów Książki w Krakowie „dowartościowany” został przedziwnym sloganem: „Kto czyta – nie pyta”. Przecież ten slogan jest i niesłuszny, i niemądry. To właśnie ten, kto nie bierze książki do ręki nie czuje żadnej potrzeby zadawania pytań, bo nie ma kiedy myśleć. Przecież to właśnie myślenie, a zwłaszcza zderzanie swoich myśli z cudzymi, rodzi pytania, bo otwiera horyzonty, bo dziwi, niepokoi, zaskakuje, wstrząsa, porusza. I to jest ta przygoda człowieczeństwa, która nigdy się nie skończy. I przecież Ty wiesz o tym bez porównania lepiej ode mnie. Tak, to prawda: tylko czytanie poezji nie musi rodzić potrzeby pytań, bo zamiast nich po prostu wchodzimy w świat, który otwiera przed nami kontemplacja milcząca. Coś, co jest jednym z najpiękniejszych przeżyć, jakimi my, ludzie, możemy być obdarowywani. Ale to już zupełnie inna historia.

Ponieważ nie powinnam rozsiadać się w roli mentora, skorzystam z okazji, żeby podziękować za pojawienie się w tym samym numerze „Tygodnika” nazwiska siostry Małgorzaty Borkowskiej, benedyktynki, kiedyś naszej stałej autorki. Wtedy mieszkała jeszcze w klasztorze w Żarnowcu, od pewnego czasu żyje w klasztorze w Staniątkach – bliziutko redakcji – i mam nadzieję, że nie skończy się na tekście z rubryki „Słuchajcie Franciszka”, za który serdecznie dziękuję.

Wreszcie przepraszam bardzo wszystkich, którym nie zdołałam podziękować za gratulacje przesłane po otrzymaniu Komandorii. To nie wina złej woli, lecz braku kondycji, a wdzięczność jest naprawdę szczera.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!