Posted on: 25 listopada 2014 Posted by: Konrad Stanowicz Comments: 0

Autor filmu oraz książki o ks. prof. Tischnerze odwiedzi tym razem Wrocław. Na spotkanie z Szymonem J. Wróblem – autorem unikalnego dokumentu o ks. Józefie Tischnerze pt. „Jego oczami” zaprasza Klub „Tygodnika Powszechnego” we Wrocławiu. Wyjątkowość filmu przejawia się m.in. w tym, że wyprodukowany został przy użyciu środków własnych przez młodych ludzi którzy ks. Profesora nigdy nie poznali. Film został stworzony bez wykorzystania archiwalnych zdjęć. 13 września do księgarń trafiło książkowe uzupełnienie filmu, wzbogacone o wiele ciekawych materiałów. Do książki dołączono film w wersji kinowej.

Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Piotr Czerkawski, piszący m.in. dla „Kina”, „Filmu”, „Odry” czy portalu Dwutygodnik.com.

Zapraszamy w najbliższy czwartek, 27 listopada, na godzinę 18. do księgarnio-kawiarni Tajne Komplety (Wrocław, Przejście Garncarskie 2).

-Na spotkaniach pokazuje sporo ciekawych materiałów multimedialnych. Chce walczyć z mitem, że spotkania o książce muszą być nudne, więc serdecznie wszystkich zapraszam- mówi Szymon J. Wróbel

Różnorodna forma, dostępna dla każdego czytelnika. Szczere, przejmujące wywiady. Wciągająca historia i przygody młodych ludzi nieznających ks. Profesora Józefa Tischnera, którzy mimo wielu przeciwności postanowili nietypowym filmem (bez archiwalnych zdjęć) „Jego oczami” przybliżyć swoim rówieśnikom krajobraz 13 lat po jego śmierci. Rówieśnikom- choć na salach kinowych w całej Polsce nie brakowało również wzruszonych widzów doskonale pamiętających pierwsze kazania ks. Józefa Tischnera. A na deser nigdy niepublikowana rozmowa z ks. Profesorem z 1990 roku.

Po sukcesie niezależnego dokumentu „Jego oczami”, który odbił się szerokim echem w mediach, czas na dokończenie historii znanej z dużego ekranu, jak również poznanie jej kulis! Ta książka to dokończone rozmowy z przyjaciółmi ks. Profesora. To również długa i szczera rozmowa z jego bratem, który stał się głównym bohaterem filmu, zyskując sympatię tysięcy widzów w Polsce, jak również za granicą. „>>Jego oczami<<, czyli to, co nie zostało dopowiedziane w najnowszym dokumencie o ks. Tischnerze”, to także opis najciekawszych przygód z którymi młodzi twórcy spotkali się podczas ponad 150 pokazów filmu w Polsce i za granicą. Kulis pracy na planie filmowym.

Ta książka jest również o tym, że jak się chce, to się da… Przesłanie dla wielu młodych ludzi w całej Polsce, dla młodzieży z Rodziny Szkół Tischnerowskiej. Bez wielkich budżetów, kamer, nie znając osobiście głównego bohatera, można spojrzeć na jego historię, postawę i stworzyć film, który zyska sympatię widzów oraz uznanie krytyków.

W książce poza wartościami płynącymi z folkloru, widać również pozytywne wykorzystanie nowych mediów, których zalety od początku dostrzegał ks. Profesor Józef Tischner, mając świadomość, że nie do wszystkich można dotrzeć z kościelnej ambony. Jak powiedział autor w jednym z wywiadów, „Jestem przekonany, że ks. prof. Józef Tischner korzystałby dzisiaj z Facebooka”.

Bezcenny dla tej książki jest również nigdy niepublikowany w całości wywiad z ks. Profesorem z 1990 roku, podarowany twórcom przez jednego z dziennikarzy Gazety Olsztyńskiej – Marka Barańskiego, który podczas pokazu filmu przypomniał sobie o jego istnieniu. Jakie znaczenia nabierają dzisiaj słowa wypowiedziane 24 lata temu przez ks. Profesora? To już Państwo muszą ocenić.

comments

Leave a Comment