Posted on: 28 lipca 2017 Posted by: Rafał Pikuła Comments: 0

Książka Rosario Carello to coś więcej niż skrupulatny zapis połączeń telefonicznych. To piękna opowieść o papieskiej życzliwości, poczuciu humoru i ciepłym podejściu do drugiego człowieka. Jeżeli ktoś chce zrozumieć uśmiechniętego ducha Ojca Świętego, powinien po nią sięgnąć.

Niespodziewane, nieoficjalne rozmowy telefoniczne są znakiem rozpoznawczym papieża Franciszka. Dla samego Ojca Świętego nie są one żadną sensacją – osobiste dzwonienie do różnych, zwykłych ludzi ma w zwyczaju od dawna. W rozmowie z dyrektorem Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) ks. Dario Viganò przyznał, że rzeczonych rozmów jest dużo więcej niż podają dziennikarze.

Dlatego nie liczby są tutaj najważniejsze. Książeczka zawiera zapis wybranych 20 rozmów. Tych dwadzieścia historii osób, z którymi rozmawia papież Franciszek, to nie tylko opowieści o dwudziestu gestach, jakie Ojciec Święty wykonał, wybierając numer, pozdrawiając i dzieląc się przez telefon słowami otuchy i zapewnienia, że Bóg zna nawet te odpowiedzi, których on, papież, nie znaleźć dla pogrążonych w zwątpieniu czy cierpieniu rozmówców. To historie o papieskim zasłuchaniu się. Franciszek jest tym papieżem, który słucha i pozwala mówić najmniejszym z nas. To w końcu książka o służbie, o służbie słowu, które pragnie być usłyszane.

Przez książkę przebija nadzieja osób, z którymi rozmawia Franciszek. Poczucie, że po drugiej stronie słuchawki jest papież, ktoś z pozoru daleki i trudnodostępny, pozwala nabrać rozmówcom wiary, że są ważni, cenni, że troszczy się o nich sam Bóg.

Tłumaczka książki Carella „Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy papieża” Joanna Ganobis powiedziała PAP, że reakcje bohaterów opowieści na telefon od papieża były różne. „Często w pierwszej chwili sądzą, że to złośliwy żart albo pomyłka; po chwili orientują się, że rzeczywiście dzwoni do nich papież i są najczęściej bardzo zaskoczeni. Milkną, nie wiedzą, co powiedzieć, są wzruszeni” – twierdzi Ganobis.

Dla polskich czytelników, przyzwyczajonych do luźnego i bezpośredniego stylu Jana Pawła II, książka będzie świetnym przykładem, że i Franciszek jest swojski, bliski, że choć pochodzi z naprawdę dalekiego kraju, to może być przyjacielem każdego z nas.

***

Autor książki Rosario Carello to popularny włoski dziennikarz; w telewizji RAI prowadził program, w którym na pytania telewidzów odpowiadał m.in. papież Benedykt XVI. Przez wiele lat pisał artykuły dla dziennika „Avvenire” należącego do Konferencji Episkopatu Włoch. Współpracował z Akcją Katolicką. Autor bloga i książek o papieżu Franciszku.

Rosario Carello
„Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy Papieża”
Tłumaczenie: Wojciech Bernasiewicz, Joanna Ganobis
ZNAK, 2017

comments

Leave a Comment