Sumienie mechaniczne

Rozluźniają się ostatnio związki między moralnością i religią, a wiara ma coraz mniejszy wpływ na codzienne życie katolików, pisze w rozdziale „Sumienie mechaniczne” Piotr Sikora odwołując się do przemyśleń z adhortacji Amoris leatitia.

Trudno nie zauważyć, że potrzebna jest zmiana podejścia do etyki chrześcijańskiej, położenia większego nacisk na rozeznanie i odpowiedzialność jakimi dysponuje sumienie człowieka.

O sztuce etyki rozumianej jako przeciwieństwo nakazów i zakazów pisał Józef Tischner przyznając znaczenie osobistemu doświadczeniu i niemożności ustalania jednoznacznych reguł. Krytykował tzw „etykę technologiczna” sprowadzającą moralność do przestrzegania zasad zewnętrznych, niezależnie od własnej ich oceny.

Na spotkaniu mówiliśmy o potrzebie intuicyjnego rozpoznawania dobra, orientacji na dobro nie tylko w sobie, ale i drugim człowieku oraz szkodliwości bezkrytycznego studiowania i wdrażania zasad.

„Sumienie – duchowa intuicja dobra, która integruje w sobie, zarówno wrażliwość emocjonalną, jak i zdolność krytycznej, rozumnej analizy, tj. analityczną przenikliwość rozumu – wymaga treningu” pisze autor „Drogi jednego”

W naszej rozmowie podkreślaliśmy znaczenie duchowego rozeznania, zagrożenie pielęgnowaniem wyizolowanego sumienia, sumienia błędnego i szkodliwości dokonywania sądów moralnych.

Nie zawsze musimy mieć ocenę moralną. Autonomiczne sumienie wymaga nieustanego wysiłku i pokory wobec własnych często nieświadomych przesądów, uprzedzeń i stereotypów.

Miara dojrzałości jest umiejętność spojrzenia na swoje przekonania z odmiennej perspektywy i zdolność poszukiwania prawdy w innych.

Mniej rozważać co robimy lub nie robimy, a bardziej jacy jesteśmy.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Gdzie czytamy?

[eventlist categories=”35,” whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!