Spotkanie partnerskie KAS

O aktualnych priorytetach Fundacji Konrada Adenauera, możliwościach współpracy, a także o Ukrainie, stosunkach polsko-niemieckich i polityce pamięci rozmawialiśmy podczas corocznego spotkania partnerów KAS. Spotkanie odbyło się w dniach 24-25 października w Warszawie.

Z Fundacją Konrada Adenauera współpracujemy od początku istnienia naszego Stowarzyszenia, a wcześniej realizowaliśmy wspólne projekty KAS i Klubów “TP” za pośrednictwem Fundacji Tygodnika Powszechnego i Fundacji Jerzego Turowicza. Podczas spotkania poznaliśmy cele Fundacji na najbliższe lata, a – co za tym idzie – potencjalne obszary współpracy. W spotkaniu wzięły udział 23 organizacje, obok naszego Stowarzyszenia obecni byli także m.in. Aleksander Kardyś i Jacek Ślusarczyk reprezentujący odpowiednio Fundacja TP i spółkę wydającą “Tygodnik Powszechny”.

Poza prezentacją obszarów współpracy uczestniczyliśmy w kilku panelach: o Wojnie w Ukrainie i w tym kontekście wyzwaniach dla Europy mówili Oleh Kuts (Radca-Minister Ambasady Ukrainy w Polsce), Jan Piekło (były Ambasador RP w Ukrainie) oraz prof. Beata Piskorska, prorektor KUL JPII; o Migracji z Ukrainy w kontekście wyzwań dla samorządów i NGO opowiadali prof. Michał Nowosielski (Ośrodek Badań nad Migracjami UW), dr Anna Rosner (Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego UW) i Piotr Womela (KAS). O nowej architekturze bezpieczeństwa w Europie Mieliśmy też możliwość porozmawiać z Thomasem Baggerem, Ambasadorem RFN w Polsce. Drugiego dnia spotkania o reparacjach opowiadali prof. Jan Barcz (Konferencja Ambasadorów RP oraz prof. Krzysztof Ruchniewicz (Dyrektor Centrum Studiów NIemieckich i Europejskich im/ Willy’ego Brandta UWr), a o polityce historycznej i kulturze pamięci opowiadali prof. Waldemar Czachur (UW), Michał Wójcik (Kurator Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy) i Joanna Klęczar-Deodat (Dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu)

Kluby “TP” reprezentowali członkowie zarządu naszego Stowarzyszenia: Anna Kabat i niżej podpisany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!