Posted on: 3 stycznia 2019 Posted by: Redakcja Comments: 0
Janusz Poniewierski, Stefan Wilkanowicz i Anna Sieprawska / Fot. Adam Walanus

Dziś 95-te urodziny obchodzi Stefan Wilkanowicz, dziennikarz, publicysta i działacz katolicki, przez wiele lat związany z „Tygodnikiem Powszechnym i ZNAKiem.

W imieniu wszystkich Klubowiczów pragniemy złożyć najlepsze życzenia zdrowia Panu Stefanowi i zarazem podziękować za wiele lat zaangażowania na rzecz Kościoła i środowiska „Tygodnika Powszechnego” oraz ZNAKu. Jest Pan Stefan dla wielu z nas wzorem zaangażowania świeckich w życie Kościoła, ale też dobrej obecności chrześcijan w społeczeństwie.

Stefan Wilkanowicz był m.in. redaktorem naczelnym Miesięcznika ZNAK w lata 1978-1994, zakładał warszawski i krakowski Klub Inteligencji Katolickiej i był prezesem tego drugiego. Był także wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przewodniczącym rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauści, wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz przewodniczącym zarządu Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Znak”. Przez lata redagował serwis internetowy „FORUM Żydzi – Chrześcijanie – Muzułmanie”.

W latach 1972–1979 przewodniczył Komisji Apostolstwa Świeckich Duszpasterskiego Synodu archidiecezji krakowskiej, w okresie 1977–1988 był członkiem Papieskiej Rady do spraw Świeckich. W 1993 objął funkcję wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Katolików Świeckich.

Dziś często zapomina się o tym, że to właśnie Stefan Wilkanowicz jest autorem Preambuły do obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tę historię opisuje Paweł Stachowiak w tekście „Pluralizm czy relatywizm? Preambuła Stefana Wilkanowicza„.

Miał też Stefan Wilkanowicz niemały wpływ na powstanie ruchu Klubów ‚Tygodnika Powszechnego”, o czym pisze Marcin Pera w artykule Jak Wilkanowicz nas zainspirował, a stało się to za sprawą Listu Stefana Wilkanowicza, opublikowanego w momencie jednego z największych kryzysów w „Tygodniku Powszechnym”, który miał miejsce pod koniec minionej dekady.

Zapraszamy też do udziału w Mszy św. dziękczynnej za 95 lat życia Stefana Wilkanowicza, która zostanie odprawiona w niedzielę, 13 stycznia o godz. 11.30 w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła przy ul. Grodzkiej.

Ponadto w czwartek, 17 stycznia o godz. 18 w sali odczytowej krakowskiego KIKu (ul. Sienna 5, parter) odbędzie się debata „Stefan Wilkanowicz – chrześcijanin, obywatel, człowiek pojednania”, w której udział wezmą Tomasz Ponikło, Henryk Woźniakowski i Andrzej Zoll.

Zapraszamy również na spotkania organizowane w Poznaniu, Wrocławiu i Zielonej Górze, gdzie nasze Kluby przygotowały spotkania o preambule do obowiązującej Konstytucji, w Poznaniu w poniedziałek, 7 stycznia o godz. 19 w Restauracji Pod Niebieniem, w Zielonej Górze we wtorek, 8 stycznia o godz. 18 w Piekarni Cichej Kobiety, a we Wrocławiu w środę, 9 stycznia o godz. 18 w Tajnych Kompletach.

Wszystkim, którzy chcieliby poznać bliżej Stefana Wilkanowicza polecamy sięgnąć po książkę „Chrześcijanin. Rozmowy ze Stefanem Wilkanowiczem”, które przeprowadził Tomasz Ponikło. Warto również zajrzeć do książki „Dlaczego i jak wierzę”, która jest dość rozległą odpowiedzią Wilkanowicza na ankietę „Dlaczego wierzę, wątpię, odchodzę”.

Miło nam też wspomnieć, że przy okazji piątej rocznicy śmierci Stanisława Stommy nawiązaliśmy kontakt z Panem Stefanem, co zaowocowało nie tylko miłymi słowami pod naszym adresem: Polityk jakiego nam trzeba.

comments

Leave a Comment