O Stefanie Wilkanowiczu – autorze Preambuły do Konstytucji RP

Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza we wtorek, 8 stycznia 2019 o godz. 18.00 na spotkanie poświęcone Stefanowi Wilkanowiczowi – autorowi Preambuły do Konstytucji RP

3 stycznia br. Stefan Wilkanowicz skończy 95 lat, jest to doskonała okazja do przypomnienia sylwetki autora Preambuły do Konstytucji RP.

Stefan Wilkanowicz to znany intelektualista, dziennikarz, publicysta i działacz katolicki. Był wieloletnim dziennikarzem „Tygodnika Powszechnego”, współzałożycielem Klubów Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie oraz prezesem krakowskiego KIK-u. Był także członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich, zastępcą przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i przewodniczącym Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Zakładał, a potem stał na czele Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak. W latach 1978–1994 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Znak”. Jest współzałożycielem stowarzyszenia Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”.

W 2005 r. otrzymał od papieża Benedykta XVI Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i kawalerem Orderu św. Sylwestra.
W 2017 roku otrzymał nagrodę im. Ireny Sendlerowej przyznaną przez amerykańską Fundację Taube Philanthropies.
Jest autorem kilku książek o tematyce chrześcijańskiej oraz licznych artykułów w różnych periodykach.
W Krakowie ma swoją ławeczkę opatrzoną specjalną tabliczką, na której obok jego nazwiska znajduje się specjalny kod QR. Po jego zeskanowaniu siedzący na ławce trafia na stronę internetową, gdzie może posłuchać nagrania fragmentu tekstu „Moja prywatna preambuła” w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Prof. Andrzej Zoll stwierdza, że autorem preambuły do Konstytucji RP jest tylko i wyłącznie Stefan Wilkanowicz. „Tekst pokazałem najpierw Tadeuszowi Mazowieckiemu. Potem poprosiłem o spotkanie z ówczesnym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Mazowiecki i Kwaśniewski podzielili mój zachwyt.”
https://dziennikpolski24.pl/prof-andrzej-zoll-tekst-preambuly-napisal-stefan-wilkanowicz/ar/11952756

Polecamy też tekst w „Tygodniku Powszechnym”
https://www.tygodnikpowszechny.pl/moja-prywatna-preambula-31397

Zapraszamy na spotkanie i dyskusję do Piekarni Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!