Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

Grudziądzki Klub „Tygodnika Powszechnego” wzorem ubiegłego roku rozpoczął tegoroczne spotkania klubowe od śniadania z księdzem Adamem Bonieckim. Jednak w tym roku spotkanie, poza śniadaniem dla zaangażowanych klubowiczów (w małym, choć większym niż w roku ubiegłym gronie), w swojej drugiej części miało charakter otwarty. Przyczynkiem do spotkania była książka „Strefa dobrego zasięgu” będąca zbiorem tekstów ks. Adama Bonieckiego, jakie na przestrzeni kilku lat ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym”.

Wyjątkowości spotkaniu dodawał też fakt, że odbyło się ono w salach Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu, a wszystko to za sprawą dyrektor Muzeum Pani Wioletty Pacuszki oraz dzięki uprzejmości pracowników, którzy w niedzielny poranek stawili się w pracy, aby przyjąć Gościa Klubu. Spotkanie z księdzem Adamem prowadził Łukasz Ciemiński, pracownik działu etnograficznego grudziądzkiego Muzeum, którego wykłady dla Klubu cieszą się dużą popularnością.

Jednak nie tylko książka i miejsce spotkania okazały się być wyjątkową oprawą, także niejako jubileuszowy przyjazd księdza Adama Bonieckiego z okazji sześćdziesiątej rocznicy rozpoczęcia posługi kapłańskiej właśnie w Grudziądzu.

Coroczne odwiedziny miasta wpisały się w tradycję kościoła szkolnego, jakim niegdyś była dzisiejsza parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny przy zakonie księży Marianów, stanowiąc szczególną okazję do spotkań księdza z byłymi uczniami. Pomimo sobotniej mszy, w której uczestniczyło wielu wiernych i spotkania z księdzem, które poprzedziły niedzielny poranek liczba uczestników spotkania w Muzeum przerosła oczekiwania organizatorów.

W wyjątkowej oprawie wśród muzealnych zbiorów rozmawialiśmy na tematy ważne, rozpoczynając od ewangelicznego pojęcia strachu, w którym zawarły się zarówno lęk przed Bogiem, jak i ten, który budzi szacunek wobec drugiego człowieka, strach przed śmiercią czy polityczna i duszpasterska strategia zastraszania, przeszliśmy do nadziei dla Kościoła, a w tym kontekście także „proroctw” papieża Franciszka. Od zamieszania, jak niektórzy spostrzegają działania papieża doszliśmy do hierarchii kościelnej, na której temat Klub na spotkaniach wewnętrznych otrzymał sprzeczne informacje. Tę dyskusję ksiądz Boniecki podsumował słowami, po których każdy z nas poczuł się lepiej – „musi być jakiś ład”.

Od problemu hierarchii Kościoła do tematu struktur zła w Kościele nie było już daleko, zatrzymaliśmy się wiec i nad tym zagadnieniem, docierając aż do sztuki wybaczania. Tu ksiądz pokierował zebranych do własnych sumień i przemyśleń, szczególnie akcentując problem „choroby nienawiści” i umiejętności pokonywania emocji jej towarzyszących.

Koncentrując się w rozmowie na życiu Ewangelią poruszyliśmy także ważny temat przyszłości gospodarczej i klimatycznej naszej planety.

Po rozmowie, na którą złożyły się zarówno refleksje jak i wybuchy radości, po czasie przeznaczonym na pytania zebranych i osobistą refleksję przy podpisywaniu książki, wspólnie z dyrektor Muzeum i Kuratorem Wystawy zaprosiliśmy księdza Adama Bonieckiego na Ludowy Gotyk — wystawę łączącą świeżość sztuki ludowej i podniosłość rzeźby gotyckiej. Tam, wśród gotyckich figur świętych, „ubranych” w ludowy strój wyciszyliśmy emocje po spotkaniu i napełniliśmy się nadzieją na kolejne.

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Grudziądzu szczególnie dziękuje Pani dyrektor Muzeum Pani Wioletcie Pacuszce za współorganizację tego spotkania, które dzięki muzealnym salom nabrało szczególnego charakteru. W tej miłej atmosferze zadumy nad przyszłością Kościoła w Polsce i na świecie zakończyliśmy weekend duchowo wzmocnieni, pełni nadziei i wewnętrznych planów dla własnej przyszłości w Kościele w obecnym kształcie.

 

 

 

 

Autor

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!