Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara” (1 Kor 15, 14n)
Zmartwychwstanie jest w centrum naszej wiary i o tym prowadził rozważania ks. Adam Boniecki na Spotkaniu Wielkopostnym, odwołując się do przemyśleń kard. Josepha Ratzingera z 89 rozdziału części II „Jezusa z Nazaretu”
Co się wydarzyło „trzeciego dnia”? Stajemy wobec rzeczywistości, która wykracza poza ramy doznawalnego świata, nie mieści się w granicach ludzkiego doświadczenia, a jednocześnie jest fundamentem naszej wiary. Pokazuje jeszcze jeden wymiar istnienia, zderzając skończone z nieskończonym. Wymiar będący jego nadzieją na „żywot wieczny”
Co można powiedzieć o szczególnej naturze Zmartwychwstania Chrystusa-pyta autor książki.
„Jest ono wydarzeniem, które dokonało się w historii, lecz narusza jej obszar i wychodzi poza jej granice”.
Wiara bez Zmartwychwstania jest martwa, wiarę przez Zmartwychwstanie trzeba zrozumieć; „Dlaczego tylko nam to mówisz”, pytali uczniowie.
Bo ta tajemnica jest też sposobem myślenia o Kościele, mówił ks. Adam, nie da się Kościoła „poprawić” bez doświadczenia tego „jednego wymiaru więcej”
Nagranie części pierwszej spotkania- rozważań ks. Adama Bonieckiego
https://www.dropbox.com/sh/lmo7sxv05nvclbw/AAB4b5qwiYo4B94UREEIUw_Ea?dl=0
Czym jest Zmartwychwstanie dla nas i jakie ma miejsce w przeżywaniu nadchodzących Świąt i całej naszej wiary? Jakie mamy osobiste doświadczenia z pojmowanie przekraczania granicy istnienia, przechodzenia do życia nieograniczonego śmiercią?
O tym mówiliśmy w drugiej części spotkania, w której każdy mógł zabrać głos i podzielić się swoimi przemyśleniami, przeżyciami i pytaniami.
0 Komentarzy