X-lecie to dobry czas na podsumowanie

X- lecie to dobry czas na podsumowanie, a najlepszą jego formą jest podziękowanie, dlatego naszą uroczystość rozpoczęliśmy mszą św., którą celebrował ks. Adam Boniecki i ks. Andrzej Perzyński w asyście Piotra Białkowskiego. Była to piękna msza z homilią księdza Adama i końcowym komentarzem księdza Andrzeja.

Tutaj dostępne są nagrania.

Nie może być podsumowania bez wspomnień, dlatego sięgnęliśmy do nich, wspierając się zdjęciami z minionych lat. Ciekawie było śledzić dzieje naszego klubu i wspominać tych, którzy przyczynili się do jego rozwoju.

Niezaprzeczalną wartością naszych spotkań było sięganie do dorobku „Tygodnika Powszechnego” i budowanie wspólnoty ludzi podobnie myślących i czujących, ale też zdolnych do otwarcia się na innych. Doceniamy olbrzymi wkład, jaki w działalność klubu mieli zapraszani goście i inne środowiska. Niezmiennie nas zaskakiwało, z jaką łatwością godzili się na udział w spotkaniach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, jak często otwierały się przed nami różne drzwi, i jak wiele ważnych kontaktów mogliśmy nawiązać z innymi. Nie tylko z Klubem Inteligencji Katolickiej, w którego siedzibie odbywa się większość naszych spotkań, ale też z Więzią, Wiarą i Tęczą, Fundacją Sant Egidio, Fundacją Zmiana, Parafią Kościoła Reformowanego czy Fundacją Konrada Adenauera, z którą współpracują wszystkie nasze kluby.

Byli z nami na czwartkowej uroczystości: red. Zbigniew Nosowski, Marta Titaniec i Hanna Dmochowska. Dziękujemy!

Ta współpraca poszerzała nasze horyzonty i mobilizowała do działania.

Na spotkaniach i debatach poruszaliśmy tematy aktualne i ważne, związane z wydarzeniami kulturalnymi i społecznymi, prawami mniejszości, osób LGBT+, kobiet, dzieci i opiekunów osób niepełnosprawnych. Mówiliśmy o sprawach Kościoła i poznawaliśmy bliżej inne religie i wyznania. Spotykaliśmy się z autorami ciekawych książek, mówiliśmy o nauce i sztuce, żegnaliśmy odchodzących poetów: Stanisława Barańczaka i Julię Hartwig. Rozmawialiśmy o przyzwoitości, pamięci i aktualnych dramatach uchodźstwa.

Nie mogło w naszych spotkaniach zabraknąć obecności „Tygodnika Powszechnego”. Tematy pisma i redaktorzy byli często na nich obecni. Również w ramach cyklu „Kawiarenka Klubu TP” rozmawialiśmy o najnowszych tekstach ukazujących się w piśmie, często z udziałem jego redaktorów i autorów. To były bardzo kameralne i ważne dla nas spotkania.

Klub to ludzie, i to oni są reżyserami i aktorami naszego sukcesu i tych dziesięciu ważnych lat, Chcemy czerpać z tego potencjału. Różne osoby, na różnych etapach  i różnym czasie, włączały się w pracę Klubu i zawsze wnosiły w jego działalność coś nowego i ciekawego, a czasem nawet niespodziewanego.

 

Jedną z atrakcji wieczoru jubileuszowego był koncert Chóru Dzielnicy Mokotów pod dyrekcją naszej klubowiczki Katarzyny Bonieckiej. Link do nagrań Tutaj.

Unikalną częścią jubileuszu była aukcja na rzecz inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Wystawiliśmy na niej prace klubowiczów; obrazy, grafiki zdjęcia, kolaże, ikony i wyroby rękodzielnicze. Dochód przekazujemy na konto KIK. Uzbieraliśmy 1204 zł, a aukcja przeniosła się online.

 

Aukcję przygotowała Anna Łapińska, która również upiekła tort i to właśnie toast i tort były ostatnią pozycją naszego programu.

Najwspanialszy komplement, jaki usłyszałam po uroczystości to opinia, że pokazała ona, jak potrafimy współpracować i współdziałać w przyjaznej i serdecznej atmosferze. Tak, potrafimy, bo czujemy się wspólnotą, którą łączy coś więcej niż tylko potrzeba działania. Jest to potrzeba i i radość bycia wśród rozumiejących i szanujących swoje różnice ludzi, wyznających te same wartości, które odnajdujemy, jako wierni i uważni czytelnicy, na szpaltach „Tygodnika Powszechnego”

Dziękujemy wszystkim za przybycie i stworzenie z nami tego wieczoru.

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!