Współczesny kapłan – wzór czy antybohater?

Kapłaństwo będzie tematem najbliższego spotkania wrocławskiego Klubu “Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 stycznia w oratorium Duszpasterstwa Akademickiego “Maciejówka”.

 

“O Panie, od którego zależy życie wszystkich istot, wyznacz do kierowania społecznością męża, który by na jej czele wychodził i wracał, wyprowadzał ich i przyprowadzał, by społeczność Pana nie była jak stado bez pasterza”. (Lb 27,16-17)

Pośród licznych medialnych doniesień bez trudu odnaleźć można na te dotyczące kryzysu kapłaństwa – zarówno w wymiarze ilościowym, jak też jakościowym. Wciąż słyszymy o błędach księży i wypaczeniach w posłudze rzutujących na postrzeganie ogółu duchownych a także całej wspólnoty Kościoła. Obraz polskiego duchowieństwa może skłaniać też do przemyśleń, że coraz mniej wśród nas księży, którzy byliby prawdziwymi przewodnikami i wzorami dla ludzi, wśród których przyszło im służyć.

Ostatni czas również obfitował w fakty, wobec których trudno przejść obojętnie, chcąc dokonać analizy stanu współczesnego kapłaństwa. Nierzadko pełne politycznych odniesień kazania na Pasterkach, okres wizyt duszpasterskich, problem biskupa Piotra Jareckiego, niedawny głośny wywiad z księdzem Janem Kaczkowskim, wielki sukces projektu “Szlachetna Paczka” ks. Jacka Stryczka, a także problemy, które w szczególnych sposób dotykają nas – Wrocławian, jak niedawne zatrzymanie pod zarzutem pedofilii jednego z wrocławskich księży, albo nas, klubowiczów, jak odpowiedź prowincjała księży Marianów na list otwarty Klubu “TP” we Wrocławiu w sprawie księdza Bonieckiego, to tylko niektóre z kwestii warte wspomnienia w tym kontekście.

Są wśród owych doniesień sprawy z punktu widzenia osoby wierzącej bolesne, ale także takie, które mogą dodawać otuchy, stanowiąc przykład tego, że z polskim Kościołem nie jest jeszcze tak źle. Na kanwie tych wydarzeń a także w oparciu o własne wzory dobrego kapłana, czy przykłady księży, którzy naszym zdaniem minęli się z własnym powołaniem (zarówno tych znanych powszechnie, jak tych z naszego najbliższego otoczenia), chcemy podyskutować na szeroki temat aktualnego stanu polskiego duchowieństwa, prognoz na przyszłość i naszej wizji dobrego kapłana.

Do dyskusji zapraszamy w najbliższy czwartek, 17 stycznia, do oratorium Duszpasterstwa Akademickiego “Maciejówka” (Wrocław, pl. bp. Nankiera 17a, 1. piętro) na godzinę 18.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!