W Berlinie o wierze i ateistach

7 listopada odbyło się drugie spotkanie berlińskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”. Na kanwie rozmowy Andrzeja Franaszka z Marią Peszek i ks. Andrzejem Dragułą („Tygodnik Powszechny” nr 45/2012) próbowano odpowiedzieć na pytanie: Czy możliwa jest prawdziwa rozmowa ateisty z wierzącym?

Temat spotkał się z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że rozważany był z perspektywy osób żyjących i pracujących w mieście, którego 60 % mieszkańców deklaruje ateizm. Bardzo ważna okazała się potrzeba zdefiniowania, kim współcześnie są tak naprawdę ateiści i jakie warunki powinny być spełnione, aby dialog między nimi a ludźmi wierzącymi mógł rzeczywiście zaistnieć.

Uczestnicy podzielili się prywatnymi doświadczeniami i przemyśleniami w tej kwestii, ostatecznie konstatując, że pomimo trudności zwłaszcza na płaszczyźnie semantyczno-kulturowej, taka rozmowa jest nie tylko możliwa, ale i potrzebna. Dodatkowo, jeśli podejmowana jest ona w atmosferze wzajemnego szacunku i otwartości na poglądy drugiej osoby, można próbować wspólnie poszukiwać prawdy i odpowiedzi na pytania nurtujące człowieka, zarówno wierzącego jak i niewierzącego.

Anna Rutkowski

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!