Tischner potrzebny i dziś

Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, autorem książki „Tischner.Biografia” ( Znak 2020) i wydawcą najnowszego wyboru tekstów Tischnera „Wolność człowieka gór”( Znak 2021) rozpoczęło się od pytania:  co zostało z dorobku Tischnera?

Opowieść Wojciecha Bonowicza skupiła się na sylwetce katolickiego księdza z szerokimi horyzontami, ceniącego wolność i różnorodność jako wartości ważne dla społeczeństwa, człowieka żyjącego z pasją, lubiącego ludzi- i lubianego przez wielu ludzi.

Łączył głębokie zakorzenienie w tradycji i otwartość. Umiał pracować nad tradycją i równocześnie  „odczytywał znaki czasu”. Dylematy Tischnera w tekstach zawartych w „Wolności człowieka gór” okazują się być naszymi dylematami. Jak powstrzymać rozpadanie się wspólnoty? Jak przetrwać kryzys patriotyzmu? Jak prowadzić dialog? Pytania Tischnera są wciąż aktualne, są ważne dla tych, którzy pragną Kościoła żywego.

Były pytania słuchaczy: czy Podhale jest jeszcze krainą wolności? Czy Tischner zostawił uczniów? Czy Tischner jest lekturą kleryków przygotowujących się do pracy duszpasterskiej? Była rozmowa o Kościele zapraszającym, dialogującym i nienudnym- zwłaszcza dla uciekającej od katechezy młodzieży.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!