Stowarzyszenie im. Anny Morawskiej i dialog ekumeniczny dla polsko-niemieckiego porozumienia

klub_tp_logo_berlin_200Berliński Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie z Panem Hansem-Ludgerem Löbbertem, prezesem Stowarzyszenia im. Anny Morawskiej. Spotkanie odbędzie się w klasztorze oo. Dominikanów w Berlinie w środę, 7 maja o godz. 19.

W 1960 r. w Magdeburgu z kręgów katolickich utworzone zostało tzw. polskie seminarium. Jego zadaniem było informowanie o historii i kulturze Polski, poznawanie życia społecznego i religijnego oraz nawiązywanie więzi pomiędzy społecznościami w Niemczech i Polsce, 15 lat casino po zakończeniu wojny. Na czele tej działalności stanął Günter Särchen.

Uczestnicy prowadzonych seminariów pochodzili z całego terytorium NRD. Spotkania odbywały się w duchu ekumenicznym i wolne były od ideologicznych wytycznych. Z tego jednak powodu Günter Särchen, jak i polskie seminaria znajdowały się na celowniku Stasi.
W 1985 r. inicjatywa przyjęła nazwę zmarłej w 1972 r. krakowskiej dziennikarki Anny Morawskiej. Jako orędowniczka niemiecko-polskiego pojednania, Anna Morawska już od lat sześćdziesiątych utrzymywała przyjacielskie kontakty z Günterem Särchenem oraz magdeburskim polskim seminarium. Po politycznej przemianie w 1989 r. Stowarzyszenie
im. Anny Morawskiej kontynuowało swoją działalność w celu wspierania ekumenicznego dialogu oraz pojednania między Polakami i Niemcami. W dalszym ciągu organizuje ono wyjazdy edukacyjne, pielgrzymki, seminaria oraz osobiste spotkania.

Spotkanie odbędzie się w języku niemieckim.

Termin: środa, 07.05.2014 r., godz. 19:00
Miejsce: Dominikanerkloster Sankt Paulus, Oldenburger Str. 46, 10551 Berlin

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Jedna odpowiedź

  1. Dzień dobry! Poszukuję do mojej pracy licencjackiej wszelkich informacji na temat działalności Towarzystwa im. Anny Morawskiej po śmierci Guntera Sarchena. Czy mogą mi Państwo polecić jakieś artykuły, publikacje, strony internetowe (polsko- lub niemieckojęzyczne). Z góry dziękuję za odpowiedź.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!