Sceneria Bożego Narodzenia – relacja ze spotkania w Krakowie

coverW niedzielę 27 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Krakowskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”. Tym razem uczestnicy wysłuchali wykładu, jednego z członków Klubu, dr. Piotra Winskowiskiego pt. „Sceneria Bożego Narodzenia: prawdopodobna, fantastyczna, uniwersalna, symboliczna”.

W Ewangeliach niewiele mówi się o tym jak wyglądało miejsce w Betlejem, do którego przybyli Józef i Maryja. W tekście dominują, co zrozumiałe, opisy ludzi i zdarzeń, a nie przestrzeni. Jednakże, na co zwrócił uwagę prelegent, sztuka wizualna, która powstawała w następnych wiekach, wymagała w tej ostatniej kwestii pewnych dopowiedzeń. Artyści starający się przedstawić scenę Bożego Narodzenia musieli dokonać szeregu wyborów i uściśleń, uwypuklając niektóre jej – uważane przez nich za istotne – aspekty oraz pomijając inne.

Podczas swojego, ilustrowanego licznymi przeźroczami, wykładu dr Piotr Winskowski przedstawił i omówił wiele rozwiązań zaproponowanych przez różnych twórców na przestrzeni wieków.

Po wykładzie Klubowicze zastanawiali się wspólnie nad pytaniem, dlaczego czytają Tygodnik Powszechny. Pani Anna Kałkowska mówiła: „Przy Tygodniku trzyma mnie, przede wszystkim duch, atmosfera pisma (brak agresji, zacietrzewienia); zaufanie do dobrej woli, uczciwości, kwalifikacji kolejnych zespołów redakcyjnych […]. Tygodnik jest platformą, miejscem spotkań różnych poglądów, platformą wymiany myśli – jest to absolutnie bezcenne”, a Piotr Winskowski dodał: „W Tygodniku zdarzają się artykuły średnie, ale nigdy nie ma niedobrych”.

Zdjęcia: Adam Walanus

[imagebrowser id=20]

 


		

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!