Profesor Kaczmarek o trudnych tematach

ledzinny_wspolneSzóste spotkanie otwarte Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim odbyło się 14 marca w sali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lędzinach. Tym razem prof. Ryszard  Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego wygłosił prelekcję zatytułowaną „Mieszkańcy Lędzin i powiatu pszczyńskiego w armii kajzera i w Wehrmachcie”. W spotkaniu uczestniczyło blisko 50 osób, co mile zaskoczyło jego orgaizatorów. Wśród słuchaczy  przeważali lędzinianie, nie brakowało jednak  mieszkańców okolicznych miejscowości, w tym tyszan, mysłowiczan, chełmian itd.

Prof. Kaczmarek przybliżył zebranym kontrowersyjne nawet  dzisiaj zagadnienia dotyczące udziału Polaków (często w ramach walczących ze sobą wrogich armii) podczas obydwu wojen światowych. Skupił się na przykładach Ślązaków powoływanych do wojska niemieckiego za cesarza Wilhelma II (ale także do armii austro-węgierskiej), a następnie do hitlerowskiego Wehrmachtu. Swoją ponad godzinną prelekcję wzbogacał bardzo interesującą multiprezentacją.

Potem  odpowiadał na pytania z sali, a następnie został wciągnięty w ożywioną  dyskusję przez słuchaczy, między innymi przez 90-letniego Alojzego Moskwę z Lędzin, uczestnika walk w Norwegii podczas II wojny światowej oraz pasjonata historii lokalnej, Rafała Bulę z Chełmu Śl. Oficjalnego zakończenia spotkania dokonała dyrektor MBP, Joanna Wicik (także członek KTP), która wręczyła prelegentowi symboliczny kwiatek i w serdecznych słowach podziękowała mu za trzymający słuchaczy w napięciu, a zarazem bardzo pożyteczny wykład. Potem długo jeszcze wielu z nich dyskutowało z prof. Kaczmarkiem, jak i pomiędzy sobą. Chętnie komentowano również nastrojową dekorację sali autorstwa bibliotekarki Agnieszki Kucharczyk, a zwłaszcza prezentowane tam duże skany starych zdjęć z mieszkańcami Lędzin w mundurach armii kajzera bądź Wehrmachtu. 

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!