Polkowski, Śliwiński i Świetlicki, czyli Lekcja czytania we Wrześni!

Świetlicki sam przyznawał, że nie lubi tego wiersza – mówił prof. Piotr Śliwiński w podsumowaniu “Lekcji czytania”, którą poprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza we Wrześni. W poniedziałkowym spotkaniu (11 stycznia 2010 r.) poświęconym utworowi “Dla Jana Polkowskiego” Marcina Świetlickiego wzięli udział uczniowie kilku wrzesińskich szkół.

Lekcja czytania rozpoczęła się punktualnie o godzinie 12. Mimo panującej od kilku dni w Wielkopolsce zimie, niemiłosiernie utrudniającej komunikację zarówno uczniom, jak i głównemu gościowi udało się dotrzeć na czas.

Gościa przedstawiła p. Renata Czaja – polonistka z ogólniaka i koordynatorka “Lekcji czytania” we Wrześni. Po krótkim wstępie królował już Profesor Śliwiński, który natychmiast zwrócił się do uczniów, z pytaniem: “z czym kojarzy się im Świetlicki?”. Pośród różnych odpowiedzi, tą najczęstszą była chyba: “z Świetlikami”.

Profesorowi bardzo łatwo udało się rozkręcić młodzież, która szybko pozbyła się pierwotnego skrępowania i wdawała się z wybitnym gościem w dyskusję. Prof. Śliwiński zaś chętnie wsłuchiwał się we wszystkie opinie i każdą z charakterystyczną dla siebie estymą komentował, tudzież opiniował. A dyskutowano o wszystkim: od polityki aż po miłość, od marzeń po religie.

Spotkanie trwało ponad godzinę. Cieszyło się sporym zainteresowaniem także ze strony mediów, które potem szczegółowo przepytywały tak Profesora, jak i jego niecodziennych słuchaczy. Z ust tych drugich wypływał zachwyt Profesorem i sposobem prowadzenia przez niego zajęć. Wielu wzdychało, że brakuje im takich zajęć w szkole…

Uczniowie dobrze się przygotowali do wizyty Profesora. I nie chodzi tu tylko o lekturę wiersza. Na korytarzach liceum pojawiło się bowiem wiele plakatów reklamujących spotkanie, a także promujących twórczość Marcina Świetlickiego. Poeta “nieprzysiadalny”, jak głosił jeden ze sloganów na tych plakatach ewidentnie zrobił wrażenie na wrzesińskich licealistach.

Choć spotkanie we Wrześni mamy już za sobą, to zapraszamy na kolejne spotkanie, tym razem w stolicy Wielkopolski. W XXV LO spotkanie poprowadzi także prof. Piotr Śliwiński, który wraz z uczniami poznańskich szkół czytać będzie będzie “Walentynki. Poemat z końca XX wieku” Tadeusza Różewicza.

Fotorelacja dostępna na Facebooku

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!