O wolności i jej granicach w sali Piast

o_wolnosci_ledziny02Trzecie otwarte spotkanie Klubu Tygodnika Powszechnego w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim odbyło się 20 września, w sali widowiskowo-kinowej „Piast” w Lędzinach, dzięki uprzejmości dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Joanny Figury. Temat spotkania był ambitny, więc jego organizatorzy zaprosili do roli prelegentów filozofa z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Andrzeja Norasa z Tychów i teologa, księdza Marka Norasa z Katowic.

Są to bracia wywodzący się z lędzińskiej dzielnicy Smardzowice. Najpierw wygłosili oni dwuczęściową ponadgodzinną prelekcję pt. „Wolność i jej granice”, po czym wywiązała się interesująca dyskusją pomiędzy nimi a słuchaczami. Prof. dr hab. Andrzej Noras swój wykład wzbogacił prezentacją multimedialną. W zarysie przedstawił on rozumienie pojęcia wolności, w tym wolności pozytywnej i negatywnej, paradoksu wolności, prawa powinnościowego, czyli wolności woli człowieka wobec wartości itp. oraz granic wolności w ciągu wieków w ramach różnych szkół i koncepcji filozoficznych.

Jego młodszy brat ksiądz Marek zagadnienia te omówił od strony teologicznej, a ściślej mówiąc w duchu teologii chrześcijańskiej, począwszy od Starego Testamentu, poprzez Nowy Testament, pisma Ojców Kościoła po współczesne rozważania teologiczne. Wykłady wspomnianych prelegentów sprowokowały słuchaczy do zadania im wielu szczegółowych pytań, a nawet do polemicznych wypowiedzi, między innymi lidera KTP, Jana Szuły z Imielina oraz innego imielinianina Grzegorza Chajca, a także lędzinianina Jerzego Mantaja. Spotkanie sprawnie prowadził smardzowiczanin Bogusław Żogała, kolega braci Norasów. Cieszy, że wzięło w nim udział łącznie aż 45 osób, w tym mieszkańcy Katowic, Tychów czy Mysłowic, a nawet Piekar Śląskich. Część słuchaczy wpisała się na listę członków KTP w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim, który po tym spotkaniu liczył już 36 osób.

[imagebrowser id=27]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!