Kościół w dialogu ze światem: otwarty czy naiwny?

Krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na dziesiąte w swojej rocznej historii otwarte spotkanie, tym razem z redaktorem naczelnym „Więzi”, Zbigniewem Nosowskim, zatytułowane: „Kościół w dialogu ze światem: otwarty czy naiwny?”

Pytanie to prelegent zamierza odnieść do myśli II Soboru Watykańskiego, który (jak pisze w streszczeniu wystąpienia) „zrezygnował z języka potępień i przedstawił dialog ze światem współczesnym jako właściwą postawę Kościoła. Po 50 latach niektórzy uważają, że ówczesna otwartość ojców soborowych była efektem atmosfery lat 60. XX wieku, kiedy to optymistycznie wierzono w nieuchronny postęp ludzkości. Czy Sobór kierował się zatem duchem czasów, czy inspiracją Ducha Świętego? A obecnie – czy soborowe wezwania do otwartości są aktualne wobec tak zmienionego świata? Czy otwartość wobec świata może dziś stawać się naiwnością?”

Zbigniew Nosowski, jeden z wybitnych przedstawicieli „Kościoła otwartego” („niewykluczającego” – jak wymiennie nazywa taką wizję katolicyzmu poświęcona tej problematyce „Więź” z października 2012) jest dziennikarzem, publicystą, a przede wszystkim – już od wczesnej młodości –działaczem katolickim. Wraz z żoną Katarzyną współtworzył pierwszą wspólnotę „Ruchu Światło-Życie” w Otwocku oraz, w ramach ruchu „Wiara i światło” – wspólnotę „Ziarenko”, dla osób z upośledzeniem umysłowym i ich rodzin.

Dwukrotnie był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie, konsultorem Papieskiej Rady do spraw Świeckich. Jest wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, członkiem rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Należy do Forum Świętego Wojciecha, które organizuje międzynarodowe Zjazdy Gnieźnieńskie. Autor szeregu książek (Parami do nieba, Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności, Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II), programów telewizyjnych, jak cykle Boskie i cesarskie oraz Dzieci Soboru zadają pytania.

Prowadzi blog „Lepiej krótko niż wcale”, gdzie na bieżąco komentuje wydarzenia i problemy życia religijnego, społecznego, kulturalnego, włączając się w aktualne polemiki (dotyczące np. „wyklinania agnostyków”, nakazu milczenia dla ks. Bonieckiego, zarzutów „niekatolickości” wobec „Znaku”, „Więzi”, „Tygodnika Powszechnego”).

Przy tak intensywnej aktywności, red. Nosowski nie odmawia wsparcia Klubom „TP”, uczestnicząc czynnie w debatach i spotkaniach – ostatnio w Poznaniu, wraz z abp. Henrykiem Muszyńskim w debacie „Wiara i dialog”; 5 stycznia będzie gościem i prelegentem w Klubie Krakowskim.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 5 stycznia, o godz. 17.00, w Sali konferencyjnej budynku HERBEWO (wejście od ul. Lubelskiej 29).

Serdecznie zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!